Reimagine Agriculture to ósmy odcinek ReImagine TALKS, serii podcastów wideo zainicjowanej przez organizację Re-Imagine Europa wraz z czołowymi partnerami medialnymi i prezentującej niektórych z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i oryginalnych myślicieli naszych czasów, kwestionujących konwencjonalne myślenie i obmyślających na nowo koncepcję z zaskakującym i współczesnym spojrzeniem. Gospodarzami serii są Erika Stäel von Holstein i Luca De Biase, odpowiednio dyrektorka generalna i dyrektor ds. badań w RIE. W poprzednich odcinkach przeprowadzono rozmowy na temat kapitalizmu (Reimagine Capitalism) z profesor Rebeccą Henderson, władzy (Reimagine Power) z profesorem Manuelem Castellsem, zaufania (Reimagine Trust) z internetową pionierką Lisą Gansky, etyki (Reimagine Ethics) z profesorem Jeroenem van den Hovenem, narracji (Reimagine Narratives) z profesorem Marcinem Napiórkowskim, podatków (Reimagine Taxation) z Ritą de la Feria oraz informacji (Reimagine Information) z Dino Pedreschim.
Profesor Fresco jest członkinią ośmiu akademii naukowych i uzyskała cztery doktoraty honoris causa. Przez ponad dziesięć lat działała w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, gdzie wniosła istotny wkład w globalną politykę rolniczą i rozwój rolnictwa. Pełniła również rozmaite funkcje doradcze i zarządcze w wielu firmach z sektora prywatnego. Jest także zaangażowana w kwestie sztuki, o czym świadczy obecność w zarządzie Opery i Baletu Narodowego Holandii, a dawniej również w Royal Concertgebouw Orchestra, co stanowiło wyraz jej starań na rzecz wzbogacania kultury. Wydała 13 książek, a jej regularna obecność w mediach oraz występ w TED Talks w Palm Springs podkreślają jej pozycję czołowej specjalistki w dziedzinie żywności i rolnictwa.
W Reimagine Agriculture profesor Fresco podkreśla, że rolnictwo zawsze było bardzo wymagającym i trudnym sposobem na życie
Musimy działać mądrze, przy czym nie chodzi tylko o mądrość rozumianą jako korzystanie z najlepszych rozwiązań naukowych i technologicznych, lecz także o działanie w harmonii ze społeczeństwem. Unia Europejska powinna zadać sobie pytanie, jak bardzo chcemy być samowystarczalni w kwestii żywności i jak to osiągnąć.
Wiele osób kojarzy obecnie rolnictwo z niepowodzeniami, ale odnosimy ogromne sukcesy w wyżywianiu siebie jako globalne społeczeństwo. Profesor Louise Fresco, znana na całym świecie specjalistka w dziedzinie zrównoważonego rolnictwa, dostrzega znaczenie narracji w związku z coraz bardziej spolaryzowaną debatą na temat zrównoważonego rolnictwa i systemów dostarczania żywności. Wybuch wojny na Ukrainie i wahania cen żywności spowodowane inflacją wywołały jeszcze bardziej intensywne debaty i dyskusje na temat rolnictwa, bezpieczeństwa żywności i strategicznej autonomii. Większość narracji dotyczy poczucia zależności od zewnętrznych dostawców, niepewności i szybkich zmian krajobrazu. Profesor Fresco rozumie, że zglobalizowany system rolnictwa może wywoływać pewne poczucie niepewności, ale z drugiej strony fakt, że możemy polegać na tak wielu ludziach z całego świata, którzy produkują i dostarczają do Europy bezpieczną żywność w rozsądnych cenach, i cieszymy się ogromną różnorodnością, która nie była dana naszym babkom, może w nas wzbudzać poczucie wielkiej dumy ze świata oraz tego, że jako Europejczycy przygotowaliśmy fundamenty pod wiele modernizacji w rolnictwie. To, czego z pewnością brakuje w obecnej geopolityce, to właśnie ta europejska duma.