Co to jest święto Chanuka?
Chanuka to po hebrajsku „poświęcenie”. To święto sięgające II w. przed Chrystusem, upamiętnia wydarzenia, które opisują starotestamentalne Księgi Machabejskie (1 Ma 4,41-59; 2 Ma 10,1-8). Po zwycięstwie nad hellenistycznym królem Antiochem IV Epifanesem, w 164 r. przed Chr. Żydzi dokonali oczyszczenia i ponownego poświęcenia zbeszczeszczonej świątyni.
Chanuka zaczyna się 25 dnia miesiąca kislew, bo tego dnia poświęcono ponownie ołtarz świątyni – opisuje to 10 rozdział 2 Księgi Machabejskiej. W tym roku Święto Chanuki przypada na czas między 7 a 15 grudnia w naszym kalendarzu. W każdym z tych dni zapala się chanukowe świece, choć najbardziej uroczysty jest pierwszy i ostatni dzień.
Czytaj więcej
Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wczorajszych wydarzeń w Sejmie z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja).
Antioch IV Epifanes to zaciekły prześladowca Żydów. W świątyni jerozolimskiej kazał złożyć ofiary z nieczystych zwierząt, a w jej w środku ustawiono posąg Zeusa. To zapoczątkowało powstania machabejskie, walkę o tożsamość, o religię i wierność Prawu. Według tradycji żydowskiej ze Świętem Chanuki związany jest cud – podczas ponownego poświęcenia świątyni, znaleziono tylko jedną miarkę czystego oleju, którym można było oświecić przybytek. Ta jedna miara miała wystarczyć na jeden dzień, ale paliła się aż osiem dni, podczas których dostarczono do świątyni czysty, nadający się do użytku liturgicznego olej.