Google świętuje urodziny Altiny Schinasi. Autorka "kocich oczu" w Google-Doodle

Twórcy wyszukiwarki Google świętują 116. urodziny Altiny Schinasi, rzeźbiarki, której sławę przyniosły zaprojektowane przez nią oprawki do okularów w kształcie kocich oczu, nazywanych "harlequinami".

Publikacja: 04.08.2023 09:53

Google  świętuje urodziny Altiny Schinasi. Autorka "kocich oczu" w Google-Doodle

Foto: Google

Altina („Tina”) Schinasi była artystką, wynalazczynią, projektantka i przedsiębiorczynią.

Urodziła się 4 sierpnia 1907 roku, dorastała w Nowym Jorku.

Do12 roku życia kształciła się w domu, potem została uczennicą Dana Hall.

Pod koniec lat dwudziestych Schinasi pracowała w Noym Jorku jako dekoratorka witryn w wielu sklepach przy Piątej Alei. Współpracowała wówczas z Salvadorem Dali, pomagając w realizacji jego projektów okien wystawowychw domu towarowym Bonwit Teller & Co.

Schinasi kontynuowała zajęcia plastyczne w Art Students League w Nowym Jorku i pobierała nauki od Howarda Warshawa i George'a Grosza.

Kocie oczy Altini Schinasi

Jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć Altiny Schinasi  było zaprojektowanie i stworzenie okularów Harlequin (znanych również jako kocie oczy).

Chciała stworzyć bardziej stylowy projekt niż te typowe dla ówczesnej optyki i znalazła inspirację w kształcie kocich oczu. Pod koniec lat trzydziestych kocie okulary stały się popularnym dodatkiem modowym noszonym przez wiele amerykańskich kobiet. Po fali popularności w latach 60 i 70  XX wieku, wróciły ponownie do łask w drugiej dekadzie XXI wieku.

Jej rewolucyjny projekt został doceniony przez magazyny Vogue and Life, a w 1939 roku otrzymała nagrodę Lord & Taylor American Design Award.

Po pierwszym rozszerzeniu działalności związanej z okularami w Kalifornii i otwarciu fabryki produkującej okulary przeciwsłoneczne, Schinasi sprzedała firmę, aby móc bardziej skoncentrować się na swoich artystycznych ambicjach.

Swój artystyczny repertuar rozszerzyła o produkcję filmową. W latach 60.  zrobiła krótkometrażowy film o pracach  George'a Grosza, niemieckiego artysty karykaturalnego, dobrze znanego ze swoich antyhitlerowskich dzieł. "George Grosz’ Interregnum" był nominowany do Oscara jako  najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w 1960 roku i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. 

Na starość osiedliła się w Santa Fe w Nowym Meksyku, gdzie ze swoim czwartym mężem, malarzem Celestino Mirandą, przeżyła ostatnie lata  i zmarła w 1999 roku.

Altina („Tina”) Schinasi była artystką, wynalazczynią, projektantka i przedsiębiorczynią.

Urodziła się 4 sierpnia 1907 roku, dorastała w Nowym Jorku.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Atak niedźwiedzia grizzly. Zginęła para i ich pies
Społeczeństwo
"NYT": Rosja "po cichu" wysyła swoje flagi do Afryki? Czego symbolem się stają?
Społeczeństwo
Część Nowego Jorku pod wodą. Sparaliżowane metro i lotniska
Społeczeństwo
Sąd uznał, że John McAfee popełnił samobójstwo
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Społeczeństwo
Bez jednego koła w samochodzie i pod wpływem alkoholu. Zatrzymanym Wielki Marszałek Parady Pułaskiego
Społeczeństwo
Ktoś wszedł do sklepu na Florydzie i został miliarderem. Teraz zgłosił się po pieniądze