Google świętuje urodziny Altiny Schinasi. Autorka "kocich oczu" w Google-Doodle

Twórcy wyszukiwarki Google świętują 116. urodziny Altiny Schinasi, rzeźbiarki, której sławę przyniosły zaprojektowane przez nią oprawki do okularów w kształcie kocich oczu, nazywanych "harlequinami".

Publikacja: 04.08.2023 09:53

Google  świętuje urodziny Altiny Schinasi. Autorka "kocich oczu" w Google-Doodle

Foto: Google

Altina („Tina”) Schinasi była artystką, wynalazczynią, projektantka i przedsiębiorczynią.

Urodziła się 4 sierpnia 1907 roku, dorastała w Nowym Jorku.

Do12 roku życia kształciła się w domu, potem została uczennicą Dana Hall.

Pod koniec lat dwudziestych Schinasi pracowała w Noym Jorku jako dekoratorka witryn w wielu sklepach przy Piątej Alei. Współpracowała wówczas z Salvadorem Dali, pomagając w realizacji jego projektów okien wystawowychw domu towarowym Bonwit Teller & Co.

Schinasi kontynuowała zajęcia plastyczne w Art Students League w Nowym Jorku i pobierała nauki od Howarda Warshawa i George'a Grosza.

Kocie oczy Altini Schinasi

Jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć Altiny Schinasi  było zaprojektowanie i stworzenie okularów Harlequin (znanych również jako kocie oczy).

Chciała stworzyć bardziej stylowy projekt niż te typowe dla ówczesnej optyki i znalazła inspirację w kształcie kocich oczu. Pod koniec lat trzydziestych kocie okulary stały się popularnym dodatkiem modowym noszonym przez wiele amerykańskich kobiet. Po fali popularności w latach 60 i 70  XX wieku, wróciły ponownie do łask w drugiej dekadzie XXI wieku.

Jej rewolucyjny projekt został doceniony przez magazyny Vogue and Life, a w 1939 roku otrzymała nagrodę Lord & Taylor American Design Award.

Po pierwszym rozszerzeniu działalności związanej z okularami w Kalifornii i otwarciu fabryki produkującej okulary przeciwsłoneczne, Schinasi sprzedała firmę, aby móc bardziej skoncentrować się na swoich artystycznych ambicjach.

Swój artystyczny repertuar rozszerzyła o produkcję filmową. W latach 60.  zrobiła krótkometrażowy film o pracach  George'a Grosza, niemieckiego artysty karykaturalnego, dobrze znanego ze swoich antyhitlerowskich dzieł. "George Grosz’ Interregnum" był nominowany do Oscara jako  najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w 1960 roku i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. 

Na starość osiedliła się w Santa Fe w Nowym Meksyku, gdzie ze swoim czwartym mężem, malarzem Celestino Mirandą, przeżyła ostatnie lata  i zmarła w 1999 roku.

Altina („Tina”) Schinasi była artystką, wynalazczynią, projektantka i przedsiębiorczynią.

Urodziła się 4 sierpnia 1907 roku, dorastała w Nowym Jorku.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Upał zabija pielgrzymów w Mekce. Setki ofiar
Społeczeństwo
Niemcy ostrzegają przed atakiem ISIS podczas Euro 2024
Społeczeństwo
Szwajcaria będzie przepisywać kokainę narkomanom?
Społeczeństwo
Wietnam czeka na Władimira Putina. Wietnamczycy mówią, że dyktator jest ich idolem
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Społeczeństwo
Sondaż: Wiadomo co Brytyjczycy myślą o imigrantach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży