Marsze pierwszomajowe we Francji. Policja użyła gazu łzawiącego

W Paryżu i innych miastach Francji policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów, którzy na marszach z okazji 1 maja protestowali przeciwko reformie emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona.

Publikacja: 01.05.2023 16:14

Policja podczas demonstracji 1 maja w Paryżu

Policja podczas demonstracji 1 maja w Paryżu

Foto: Alain JOCARD / AFP

zew

W poniedziałek w całej Francji odbywają się kolejne protesty w związku z przeforsowaną przez rząd w połowie marca reformą. Emmanuel Macron przekonywał, że podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat jest konieczne.

Na 1 maja francuscy związkowcy zapowiedzieli kolejną falę demonstracji. - Sądzę, że na ulice wyjdą setki tysięcy protestujących, może milion lub 1,5 miliona - mówił w niedzielę Laurent Berger, szef największego związku zawodowego we Francji, CFDT. Francuskie władze spodziewały się w całym kraju 500-650 tys. demonstrantów, w tym ok. 100 tysięcy w Paryżu.

Czytaj więcej

Francuzi ponownie protestują przeciwko reformie emerytalnej Macrona. "To nie koniec"

Pierwszomajowe marsze po godz. 10:00 ruszyły m.in. w Marsylii, Strasburgu i Lyonie. W stolicy Francji czy w Bordeaux policja otrzymała zgodę na monitorowania zgromadzeń za pomocą dronów, co wywołało protesty organizacji pozarządowych podnoszących, że stanowi to naruszenie podstawowych praw obywateli, w tym prawa do prywatności.

Protesty w dniu Święta Pracy zaostrzyły się Lyonie, gdzie w ok. 90 minut po rozpoczęciu marszu demonstranci z tzw. czarnego bloku zaczęli rzucać przedmiotami w policjantów. W odpowiedzi funkcjonariusze użyli granatów z gazem łzawiącym. Policja użyła też gazu łzawiącego wobec protestujących w Paryżu i Nantes.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy