Bruce podkreśliła, że „jeśli nie będzie postępu (w rozmowach o pokoju)”, USA „mogą wycofać się z roli mediatora w tym procesie”. Jak dodała, jest to przesłanie sekretarza stanu Marco Rubio.
Propozycja USA: Rosja zyskuje Krym, my zarządzamy Zaporoską Elektrownią Jądrową
USA przedstawiły Rosji i Ukrainie ramową propozycję porozumienia, które miałoby zakończyć wojnę na Ukrainie. Według doniesień agencji Reutera obejmuje ona uznanie de iure rosyjskiej okupacji Krymu i uznanie de facto rosyjskich zdobyczy na Ukrainie po 24 lutego 2022 roku. Amerykanie mieliby też zarządzać Zaporoską Elektrownią Jądrową, która dostarczałaby prąd zarówno Rosji, jak i Ukrainie. Umowa wykluczałaby przynależność Ukrainy do NATO, dawałaby jej jednak prawo do starania się o członkostwo w UE.
Czytaj więcej
W rozmowie z ABC News Donald Trump wyraził opinię, że być może Władimir Putin stara się trochę pr...
Wypowiedzi przedstawicieli Rosji i Ukrainy wskazują, że obie strony mają obiekcje co do tych propozycji. Ukraina nie zgadza się na legalizację podboju Krymu i przekazanie komukolwiek zarządu nad Zaporoską Elektrownią Jądrową. Z kolei Rosja domaga się uznania de iure jej podbojów na Ukrainie, czyli nielegalnej aneksji obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego.