Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?

O 21 punktów procentowych zmniejszył się od 2023 roku odsetek Finów, którzy uważają, że gwarancje bezpieczeństwa jakie daje państwu członkostwo w NATO odstraszą każdego agresora przed militarnym atakiem na członka Sojuszu.

Publikacja: 29.04.2025 11:06

Fiński żołnierz

Fiński żołnierz

Foto: PAP/EPA

arb

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA), niezależną organizację analityczną zajmującą się głównie polityką gospodarczą.

Dziś 32 proc. Finów uważa, że gwarancje bezpieczeństwa dawane przez NATO ochronią kraj przed militarną agresją

Finlandia w kwietniu 2023 roku, rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę, została 31. państwem członkowskim NATO (rok później do NATO przystąpiła też Szwecja). Mająca długą na ok. 1 340 km granicę lądową z Rosją Finlandia zerwała tym samym z tradycyjną polityką neutralności w obawie przed agresywnymi działaniami Rosji i zagrożeniem militarnym, jakie kraj ten mógłby stanowić dla nordyckiego państwa.

Jesienią 2023 roku, kilka miesięcy po wejściu do NATO, w badaniu EVA 54 proc. Finów wyrażało przekonanie, że przynależność do Sojuszu jest na tyle silną gwarancją bezpieczeństwa, iż jest w stanie odstraszyć każdego przeciwnika przed agresją militarną na kraj należący do NATO.

Czytaj więcej

Wojska NATO pojadą koleją z Narviku przez Szwecję do Finlandii

Obecnie odsetek Finów, którzy wyrażają takie przekonanie, spadł do 32 proc.

„Zaufanie do gwarancji bezpieczeństwa oferowanych przez NATO nie jest już tak oczywiste jak kiedyś. Za zmianą tą stoi wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA” - czytamy w opisie badania przygotowanym przez EVA.

Sami Metelinen z EVA w komunikacie wyjaśnia, że wypowiedzi Trumpa dotyczące tego, iż kraje NATO, które nie płacą wystarczająco wiele na obronność mogą nie być bronione „nie uszły uwadze Finów”.

Zaufanie do gwarancji bezpieczeństwa oferowanych przez NATO nie jest już tak oczywiste jak kiedyś.

Opis badania przeprowadzonego przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA)

Donald Trump już w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w USA w czasie jednego z wieców mówił, iż kiedyś powiedział jednemu z prezydentów państwa NATO, że pozwoliłby Władimirowi Putinowi „robić co chce” z tymi krajami Sojuszu, które nie płacą wystarczająco wiele na obronność. Już jako prezydent-elekt nie wykluczył, że Stany Zjednoczone mogłyby wyjść z NATO, jeśli kraje Sojuszu nie będą zwiększać wydatków na obronność i nadal będą polegać głównie na amerykańskich gwarancjach bezpieczeństwa.

Odsetek Finów uważających członkostwo w NATO za coś pozytywnego najniższy od maja 2022 roku

Mimo spadku wiary w gwarancje bezpieczeństwa jakie daje członkostwo w NATO 66 proc. Finów nadal postrzega przynależność swojego kraju do Sojuszu pozytywnie. Odsetek ten spadł jednak o 5 punktów procentowych w porównaniu do badania z listopada. Odsetek Finów uważających udział w NATO za coś pozytywnego jest najniższy od maja 2022 roku, gdy Finlandia złożyła wniosek o wejście do Sojuszu.

Z badania wynika też, że 53 proc. Finów nie uważa dziś, ze członkostwo w NATO gwarantuje, iż inne kraje Sojuszu „ostatecznie pomogą Finlandii w czasie realnego kryzysu”.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA), niezależną organizację analityczną zajmującą się głównie polityką gospodarczą.

Dziś 32 proc. Finów uważa, że gwarancje bezpieczeństwa dawane przez NATO ochronią kraj przed militarną agresją

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii