Lekarze bez Granic zdecydowanie potępiła decyzję władz Afganistanu o objęciu kobiet zakazem pracy dla ONZ. Jak podkreśla międzynarodowa organizacja pozarządowa, „żaden kraj nie może się rozwijać, gdy połowa jego populacji jest marginalizowana i systematycznie dyskryminowana”. „Żadna organizacja humanitarna, niezależnie, czy jest duża, czy mała, nie może dostarczać pomocy w pełnym zakresie bez kobiet. Ta decyzja Islamskiego Emiratu Afganistanu to kolejny krok na drodze systematycznego wykluczania kobiet z każdego aspektu życia publicznego. Pogłębi ona i tak już tragiczny kryzys humanitarny w Afganistanie” - oceniają w swoim stanowisku Lekarze bez Granic.
Organizacja zaznaczyła również, że aby podstawowe usługi były dostępne dla kobiet i mężczyzn, muszą być one świadczone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. „Lekarze bez Granic w Afganistanie trwają w zobowiązaniu, aby zapewnić opiekę medyczną wszystkim, którzy jej potrzebują. Nasze zespoły pozostają takie, jakie są” – czytamy.
Czytaj więcej
Tysiące rannych, przeciążone szpitale i przychodnie. Lekarze bez Granic zwiększają skalę działań w związku z trzęsieniem ziemi w południowej Turcji i północno-zachodniej Syrii.
Zapaść gospodarcza i restrykcje wobec kobiet
Jak wynika z najnowszego raportu Lekarzy bez Granic, głęboka zapaść systemu opieki zdrowotnej, sankcje i kryzys gospodarczy oraz kolejne restrykcje wobec kobiet, to główne przyczyny postępującego kryzysu humanitarnego w Afganistanie. Rośnie liczba pacjentów deklarujących trudności z zakupem żywności i rezygnujących z leczenia ze względów finansowych. Pomocy humanitarnej, w tym medycznej, potrzebuje dziś niemal połowa populacji kraju.
Ostatni raport Lekarzy bez Granic „Utrzymujące się bariery w dostępie do opieki zdrowotnej w Afganistanie: skutki przedłużającego się kryzysu i chwiejnej sytuacji gospodarczej” pokazuje postępujące ubożenie ludności i towarzyszący mu spadek dostępu do opieki zdrowotnej.