Sondaż: 73 proc. Polaków chce sankcji na ropę i gaz z Rosji

"Czy Pani/Pana zdaniem należy nakładać sankcje na surowce energetyczne (ropę, gaz, węgiel) z Rosji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 15.05.2022 07:46

Stacja benzynowa w Warszawie

Stacja benzynowa w Warszawie

Foto: PAP, Paweł Supernak

UE debatuje obecnie nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji, który obejmuje m.in. wprowadzenie embargo na ropę z Rosji. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują Węgry, silnie uzależnione od rosyjskiej ropy, ale podobny problem mają np. Czechy i Słowacja. UE proponowała, aby w przypadku tych krajów embargo na sprowadzanie ropy z Rosji zostało wprowadzone później niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej.

Unię Europejską czeka też debata na temat embarga na sprowadzanie gazu z Rosji. Wiele państw europejskich - w tym m.in. Niemcy i Austria - jest silnie uzależnionych od importu rosyjskiego gazu. Tymczasem Polska i Bułgaria zostały już odcięte od rosyjskiego gazu decyzją rosyjskiego Gazpromu, który przestał wysyłać gaz do obu tych państw, ponieważ odmówiły one płacenia za surowiec w rublach, czego po wybuchu wojny na Ukrainie zaczęła domagać się Rosja od "państw nieprzyjaznych".

Czytaj więcej

Połowa Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem rządu jest walka z inflacją

W ramach piątego pakietu sankcji UE nałożyła już embargo na sprowadzanie węgla z Rosji.

O wprowadzenie całkowitego embargo na surowce energetyczne z Rosji apeluje Ukraina, która podkreśla, że z pieniędzy z handlu surowcami energetycznymi Rosja finansuje prowadzoną na Ukrainie od 24 lutego wojnę. Stanowisko Ukrainy popiera m.in. Polska.

Embargo na sprowadzanie surowców energetycznych z Rosji doprowadzi prawdopodobnie do wzrostu cen energii i paliwa.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - należy nakładać sankcje na surowce energetyczne z Rosji.

"Tak" odpowiedziało 73 proc. ankietowanych.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 11,7 proc. respondentów.

Zdania nie ma 15,3 proc. ankietowanych.

- Objęcie sankcjami rosyjskich surowców nieco częściej popierają mężczyźni (75%) niż kobiety (71%). Nałożenie ograniczeń popiera 4 na 5 respondentów z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób i nieco niższy odsetek badanych (77%) o dochodach mieszczących się w granicach 2001 – 3000 zł netto. Rzadziej niż pozostali pomysł popierają badani będący w wieku od 25 do 34 lat (64%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10.05-11.05.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń