Sondaż: Ponad połowa Polaków chce ochłodzenia relacji z rządem Orbana

"Czy w związku z postawą Węgier wobec wojny na Ukrainie Polska powinna ochłodzić relacje z rządem Viktora Orbana?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 09.04.2022 07:20

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

Rząd Viktora Orbana potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, ale nie zgodził się na transport broni dla Ukrainy przez swoje terytorium (Węgry przepuszczają jedynie transporty z pomocą humanitarną). Rząd Węgier zdecydowanie opowiada się też przeciwko sankcjom, które miałyby zostać nałożone na rosyjski sektor energetyczny.

Po wygranych przez Fidesz Viktora Orbana wyborach parlamentarnych z 3 kwietnia, premier Węgier mówił, że jednym z jego przeciwników był prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Orban nawiązał tym samym do krytycznych słów Zełenskiego pod adresem Orbana w czasie wystąpienia prezydenta Ukrainy na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Z kolei węgierski MSZ wezwał po wyborach z 3 kwietnia ukraińskiego ambasadora, aby zaprotestować przeciwko "obraźliwym stwierdzeniom na temat stanowiska Węgier wobec wojny" na Ukrainie.

W ostatnich dniach Orban poddał też pod wątpliwość to, czy w Buczy doszło do masakry ludności cywilnej przez Rosjan. W czasie konferencji prasowej premier Węgier mówił, że w dzisiejszych czasach "nie można wierzyć nawet temu, co widzi się na własne oczy".

Czytaj więcej

Kaczyński krytykuje Orbana. "Nie możemy współpracować tak jak dotąd"

Tę ostatnią wypowiedź premiera Węgier skrytykował prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - Jeśli premier Orban mówi, że nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty - mówił w Radiu Plus.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - w związku z postawą Węgier wobec wojny na Ukrainie Polska powinna ochłodzić relacje z rządem Viktora Orbana.

"Tak" odpowiedziało na to pytanie 57,4 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 13,9 proc. ankietowanych.

28,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Ochłodzenie stosunków polsko – węgierskich za słuszne częściej uznają mężczyźni (61%) niż kobiety (54%). Rozluźnienie relacji między państwami popiera blisko 2 na 3 respondentów (64%) między 35 a 49 rokiem życia i 61% badanych z wyższym wykształceniem. Zmiany w relacjach między władzami Polski i Węgier oczekuje ponad 7 na 10 badanych (72%) o dochodach przekraczających 5000 zł netto i zbliżony odsetek mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób. - komentuje wyniki badania Adama Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.04-6.04.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje
Społeczeństwo
Sondaż: Niemal połowa Polaków negatywnie ocenia podpis Dudy pod "lex Tusk"
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą podwyżki 500+. Wolą ulgi podatkowe
Społeczeństwo
Bez oszczędzania na najmłodszych
Społeczeństwo
List do przyszłych pokoleń