Auschwitz: Przestańcie łapać u nas Pokemony

Muzeum Auschwitz ma problem z osobami, które grają w grę Pokemon Go podczas zwiedzania. Apel o zaprzestanie grania w tę grę podczas zwiedzania wystosowało już Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie

Aktualizacja: 13.07.2016 13:59 Publikacja: 13.07.2016 12:30

Auschwitz: Przestańcie łapać u nas Pokemony

Foto: YouTube

Gra Pokemon Go bije rekordy popularności na całym świecie. Aplikacja zadebiutowała 5 lipca i szybko stała się hitem wśród fanów popularnej w latach 90. bajki. Przez pierwszych kilka dni aplikację pobrało w Stanach Zjednoczonych ponad 5 milionów osób. Gra oficjalnie została wydana w USA, Australii i Nowej Zelandii, ale fani z innych państw szybko znaleźli sposób na pobranie aplikacji.

Po ściągnięciu gry na ekranie swojego urządzenia widzimy obraz z kamery. W odpowiednich miejscach na mapie możemy znaleźć stworzenia, które komputerowo nałożone są na obraz z naszego aparatu. Użytkownicy przeczesują więc okolicę w poszukiwaniu różnych Pokemonów. 

Jak się okazało, Pokemony można znaleźć również na terenie Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z Biura Prasowego muzeum napisał, że zezwolenie na grę na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau to wyraz braku szacunku dla osób, które zginęły w obozie.

Sawicki dodał, że kontaktował się już w producentami gry i zapytał, czy nie istnieje możliwość zablokowania gry na terenie Muzeum i w innych tego typu miejscach na całym świecie. W odpowiedzi przedstawiciele firmy Niantic napisali, że aplikacja nie została oficjalnie wypuszczona na rynek europejski.

Duży problem z rosnącą popularnością programu ma również Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. W budynku znajdują się trzy miejsca, w których użytkownicy mogą wylosować darmowe przedmioty.

- Gra w Pokemon Go jest nieodpowiednie w miejscu, w którym upamiętniane są ofiary nazizmu. Szukamy rozwiązania, które pozwoli nam wykluczyć muzeum z tej gry - powiedział Andrew Hollinger, dyrektor do sprawy komunikacji.

Jeden z Pokemonów, którego można złapać w muzeum to Koffing. Stworzenie emituje wokół siebie chmurę gazu. W internecie pojawiło się zdjęcie tego Pokemona. W tle znajduje się wystawa dotyczącą pamięci o osobach, które zginęły w komorach gazowych.

Hollinger powiedział, że muzeum popiera rozwój nowych technologii i wykorzystywanie aplikacji, które mogą pomóc w dzieleniu się emocjami podczas oglądania wystaw, jednak w tym przypadku gra przekracza dopuszczalne granice.

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne