Muzułmanie wyproszeni z samolotu linii Delta. Stewardessa nie chciała z nimi lecieć

Nazia Ali i jej mąż Faisal zostali wyproszeni z samolotu linii Delta, którym mieli wrócić z Paryża do Cincinnati. Powód? Członkini załogi samolotu powiedziała pilotowi, że nie czuje się bezpiecznie w związku z obecnością na pokładzie pary muzułmanów.

Aktualizacja: 07.08.2016 15:06 Publikacja: 07.08.2016 14:57

Muzułmanie wyproszeni z samolotu linii Delta. Stewardessa nie chciała z nimi lecieć

Foto: 123RF

Pilot samolotu skontaktował się z obsługą naziemną lotniska i poinformował, że nie wystartuje, dopóki muzułmańskie małżeństwo nie opuści pokładu maszyny.

Po 45 minutach Faisala i Nazię Ali poproszono o opuszczenie samolotu i zabranie ze sobą swojego bagażu. - Nie polecicie tym samolotem - usłyszeli.

Kiedy opuścili samolot zostali przesłuchani przez jednego z francuskich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lotnisku. Musieli wyjaśnić jak długo byli w Paryżu i gdzie się zatrzymali. Funckjonariusz zrobił też zdjęcia ich paszportom. - Powiedział: "Nie zrobiliście nic złego. Po prostu taki mamy teraz czas - wyjaśnił na koniec Francuz. Małżeństwu nie pozwolono wrócić na pokład samolotu. Linie lotnicze Delta opłaciły im hotel i następnego dnia odlecieli do Cincinnati kolejnym lotem.

Działająca w USA Rada Stosunków Amerykańsko-Muzułmańskich, broniąca praw muzułmanów złożyła skargę przeciwko liniom Delta do Amerykańskiego Departamentu Transportu. - Wezwaliśmy Departament Transportu, by sprawdził czy takie praktyki stosowane są również na pokładach samolotów innych amerykańskich linii lotniczych. Apelujemy też o stworzenie obiektywnych zasad regulujących sytuacje, w których pasażer może zostać zgodnie z prawem usunięty z pokładu samolotu - wyjaśniła prawniczka Rady Sana Hassan.

Linie Delta natychmiast wydały oświadczenie w tej sprawie: "Potępiamy dyskryminację naszych klientów ze względu na wiek, rasę, narodowość, religię, orientacje seksualną lub płeć. Jako linie lotnicze działające na całym świecie traktujemy wszystkich naszych pasażerów z szacunkiem. Prowadzimy wewnętrzne śledztwo w tej sprawie i zwrócimy tym klientom koszt biletu lotniczego".

Z kolei stewardessa, która zaprotestowała przeciwko obecności muzułmanów na pokładzie wyjaśniła, że jej niepokój wzbudził fakt, iż mężczyzna starał się ukryć swój telefon komórkowy, a poza tym w rozmowie między sobą muzułmanie używali słowa "Allah".

Faisal i Nazia Ali mają od 16 lat amerykańskie obywatelstwo. Do USA przylecieli z Pakistanu. - To było poniżające. Byliśmy traktowani jak kryminaliści. Myślałam, że amerykańskim obywatelom nie można zrobić czegoś takiego - skarży się kobieta.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne