W tym samym czasie nowy rok powitano na wyspach Samoa i Tonga i innych niewielkich wysepkach Polinezji.

W południe polskiego czasu mieszkańcy Nowej Zelandii powitali nowy rok. Tym razem zrezygnowano z tradycyjnych sztucznych ogni. Mieszkańcy Auckland zamiast tego obejrzeli pokaz świateł i laserów.

O 14 Nowy Rok przywitali mieszkańcy Australii. Pierwszy "rodzinny" pokaz fajerwerków odbył się już trzy godziny wcześniej przed "godziną 0". Władze spodziewają się jednak, że Sylwester w tym roku, ze względu na zagrożenie koronawirusem, będzie dużo mniej huczny.

Nowy Rok w Sydney

Nowy Rok w Sydney

PAP/EPA

Nowy Rok w Sydney

Nowy Rok w Sydney

AFP

"Rodzinny" pokaz fajerwerków w Sydney

"Rodzinny" pokaz fajerwerków w Sydney

AFP

Nadejście nowego roku świętowano też w Japonii. Tysiące osób zgromadziły się na słynnym skrzyżowaniu Shibuya w Tokio, choć tradycyjne odliczanie zostało odwołane z uwagi na COVID-19.

W stolicy Korei Południowej, Seulu, w związku z koronawirusem drugi raz z rzędu odwołano tradycyjną ceremonię sylwestrową. Uroczyste bicie w dzwony było, tak jak przed rokiem, transmitowane w internecie. Wydarzenie organizowane od 1953 r. przyciągało zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Pokaz świetlny w Seulu

Pokaz świetlny w Seulu

Jung Yeon-je / AFP

Życzenia noworoczne składają obywatelom przywódcy państw. W orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda mówił o wydarzeniach z 2021 r. - w tym kontekście wspomniał o pandemii koronawirusa, rosnącej inflacji i sytuacji na granicy z Białorusią. - Nadchodzący rok 2022 z pewnością też będzie pełen wyzwań. Głęboko wierzę jednak w to, że sobie z nimi poradzimy, bo jako Polska i Polacy nie raz udowadnialiśmy, że potrafimy przezwyciężyć nawet największe problemy - podkreślił

Czytaj więcej

Orędzie noworoczne prezydenta. Duda: Bądźmy dla siebie wyrozumiali

Cytowany przez oficjalną agencję Xinhua przewodniczący ChRL Xi Jinping w okolicznościowym wystąpieniu zapewnił, że interesuje się troskami obywateli i ich aspiracjami. - Pracowałem na wsi, wiem dokładnie, co znaczy bieda - dodał. Zadeklarował, że dzięki wysiłkowi pokoleń ci Chińczycy, którzy wcześniej żyli w nędzy nie muszą się już martwić o żywność czy ubrania, dostęp do służby zdrowia i edukacji. - Ciężka praca i poświęcenie niezliczonych cichych bohaterów dodały niezwykłego impetu marszowi Chin w nową erę - stwierdził Xi.

Czytaj więcej

Putin życzy Rosjanom wyższego poziomu życia i pozytywnych zmian

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin życzył swym rodakom "pozytywnych zmian" i zadeklarował, że głównym celem pozostaje podniesienie poziomu życia w Federacji Rosyjskiej to główny cel, który "pomoże uczynić Rosję jeszcze silniejszą".

Pokaz sztucznych ogni w Tajpej

Pokaz sztucznych ogni w Tajpej

PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO