Zgodnie z oświadczeniem Urzędu Ochrony Przyrody stanu Wiktoria, w lutym 2020 r. na plantacji drewna w Cape Bridgewater, około 377 kilometrów  na południowy zachód od stolicy stanu Melbourne, znaleziono dziesiątki martwych i rannych koali. 49 zwierząt trzeba było uśpić, a wiele z nich trafiło do lecznic weterynaryjnych powodu odwodnienia, złamań i innych obrażeń.

W oświadczeniu podano, że jeden farmer i dwie firmy zajmujące się karczowaniem lasów pod uprawy, są oskarżeni o nieuzasadnione zadawanie bólu i cierpienia zwierzętom, a także o spowodowanie śmierci dziesiątków koali, które są gatunkiem chronionym.

Oskarżeni usłyszeli łącznie 126 zarzutów, w tym 18 zaostrzonych, o okrucieństwo skutkujące śmiertelnymi obrażeniami.

Maksymalna kara za jeden zarzut okrucieństwa wobec zwierząt wynosi prawie 78 000 dolarów w przypadku firmy i ponad 32 000 dolarów lub 12 miesięcy więzienia dla osoby fizycznej.

Australijska populacja koali poniosła poważne straty podczas katastrofalnych pożarów buszu w 2019 roku, które zniszczyły ponad 48 000 kilometrów kwadratowych  ziemi w samym tylko stanie Nowa Południowa Walia.

Czytaj więcej

Australia: Ogień zabił już prawie pół miliarda zwierząt

Eksperci twierdzą, że w wyniku pożarów ponad 60 tys. koali zginęło, straciło swoje siedliska lub zostało rannych.

Ponadto gatunek jest dziesiątkowany przez chlamydie, które powodują ślepotę i bezpłodność.

Kryzys klimatyczny sprawił, że koale są bardziej podatne na tę chorobę. Według badań chlamydia rozprzestrzenia się bowiem szybciej u zwierząt pod wpływem silnego stresu, jakim są upały, susze i utrata siedlisk.

W połowie 2021 r. raport rządu australijskiego na temat stanu populacji  koali zalecał zmianę statusu zwierzęcia na „zagrożony” w Queensland, Nowej Południowej Walii i Australijskim Terytorium Stołecznym.