Iran: 80 batów za picie alkoholu

Amnesty International potępiła władze irańskie za publiczną chłostę człowieka, który został skazany za spożywanie alkoholu, gdy był nastolatkiem.

Aktualizacja: 12.07.2018 19:27 Publikacja: 12.07.2018 19:16

Iran: 80 batów za picie alkoholu

Foto: AdobeStock

adm

Lokalne media opublikowały zdjęcia człowieka, któremu wymierzonych zostało 80 batów na placu w mieście Kashmar.

Jak mówią prokuratorzy, mężczyzna został aresztowany w marcu 2006 lub 2007 roku. Nie jest jasne, dlaczego kara została przeprowadzona ponad 10 lat później.

Opublikowane fotografie przedstawiają młodego człowieka przywiązanego do drzewa. Jest chłostany przez zamaskowanego mężczyznę w mundurze. Z daleka widać tłum ludzi.

- Okoliczności tej sprawy są absolutnie szokujące, co stanowi kolejny przerażający przykład wypaczonych priorytetów władz irańskich - powiedział Philip Luther z Amnesty International. - Nikt, niezależnie od wieku, nie powinien być poddawany chłostaniu - dodał.

Czytaj także: Iran: chrześcijanie skazani na baty za picie wina w czasie mszy

Strona The Young Journalists Club cytuje prokuratora Kashmara, pisząc, że skazany na baty mężczyzna spożywał alkohol na weselu, gdzie doszło do bójki, w której zginął 17-letni chłopiec. Nie był on jednak podejrzany o związek ze śmiercią.

Artykuł 265 irańskiego kodeksu karnego stanowi, że kara za spożywanie alkoholu przez muzułmanów wynosi 80 batów. Karze biczowania podlega także ponad 100 innych przestępstw. Są to między innymi kradzież, napaść, wandalizm, zniesławienie czy oszustwo.

W opinii Amnesty International, Iran powinien znieść wszelkie formy kar cielesnych. - To po prostu niedopuszczalne, że irańskie władze nadal zezwalają na takie kary i usprawiedliwiają je w imię ochrony religijnej moralności - zaznaczono.

W 2014 roku sześciu Irańczyków zostało skazanych na karę więzienia i 91 batów po tym, jak zostali aresztowani za wzięcie udziału w teledysku Pharrella Williamsa "Happy".

Społeczeństwo
6 grudnia pod znakiem śnieżyc i zamieci. IMGW pokazał mapę. Gdzie będzie najgorzej?
Rozmowa
Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom
Społeczeństwo
Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!
Społeczeństwo
Mateusz "Exen" Wodziński z Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Mobilizuje własnym przykładem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Jaka będzie zima 2024/2025? Najnowsza prognoza długoterminowa od grudnia do marca
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska