Marsz Równości w Kraśniku. Groźby pod adresem organizatorów

Groźby pod adresem organizatorów marszu równości, który ma się odbyć w październiku w Kraśniku.

Aktualizacja: 07.08.2021 14:06 Publikacja: 07.08.2021 12:59

Marsz Równości w Kraśniku. Groźby pod adresem organizatorów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Jak podaje lokalny portal kurierlubelski.pl na skrzynki pocztowe członków stowarzyszenia Hejt Stop wysłano anonimowe wiadomości, w których w kierunku organizatorów skierowano groźby.

Jak poinformowała portal Sabina Bobin, wiceprezes stowarzyszenia Hejt Stop – na skrzynki mailowe wysłano anonimy z groźbami.

- Zostały przesłane dwie wiadomości z groźbą o użyciu siły fizycznej, jeżeli przyjedziemy z tęczowym protestem do Kraśnika. W dodatku, anonimowy informator poinformował nas, że już środowiska radykalno - narodowe się mobilizują i szukają pełnych informacji o terminie i trasie przemarszu – cytuje oświadczenie stowarzyszenia lubelski portal.

23 października w Kraśniku planowany jest pierwszy w tym mieście marsz równości. – W tym dniu chcemy zamanifestować przeciwko dyskryminacji prawnej i społecznej, zwrócić uwagę na prawa grup mniejszościowych, promować akceptację społeczną oraz celebrować dumę mniejszości seksualnej – podawała Ewa Szmigrocka, ze stowarzyszenia Hejt Stop z siedzibą w Warszawie.

Organizatorzy informowali, że marsz rozpocznie się na Rynku Starego Miasta w Kraśniku, przejdzie m.in. ulicami Lubelską, jednak dokładna trasa nie została jeszcze ustalona. Tęczowy marsz będzie liczyć ok. czterech kilometrów.

Do Urzędu Miasta Kraśnik wpłynęło zawiadomienie, że taki marsz ma się odbyć w październiku.

Wybór miasta wydaje się nieprzypadkowy, bo w czerwcu 2019 roku radni miejscy przegłosowali stanowisko dotyczące "powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową".

Pomysłodawcą tej uchwały był wiceprzewodniczący rady, Roman Bijak z PiS. Proszony o rozwinięcie skrótu LGBT, wyjaśniał wówczas: -„Lejsbijski...Lesbijki Geje tam...Bio tam...Cośtam".

W kwietniu tego roku radni Kraśnika zdecydowali o uchyleniu wspomnianej uchwały. Stało się tak głosami 9 osób, przy sprzeciwie 6 i wstrzymaniu się 4. Obowiązywała 700 dni. Kraśnik jest szóstym miastem, które wycofało kontrowersyjną uchwałę.

- To jest miasto otwarte. Nasza społeczność jest w zdecydowanej większości pozbawiona uprzedzeń – mówił Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika, w październiku ub. roku w rozmowie z naszym "Życiem Regionów".

Dodał, że ten obraz zaścianka i skansenu jest nieprawdziwy i niesprawiedliwy wobec mieszkańców. - To miasto i jego mieszkańcy najbardziej ucierpieli na tym, co się stało. Odbudowa zaufania do miasta potrwa bardzo długo – dodał burmistrz Wilk.

O sprawie gróźb wobec organizatorów Marszu Równości w Kraśniku ma zostać poinformowana policja. Na razie nie wiadomo, czy takie zawiadomienie wpłynęło.

Na Facebooku „Hejt Stop" z warszawskiego Jazdowa wczoraj wieczorem pojawił się wpis: - Dotarła do nas informacja o planowanym Marszu Równości w Kraśniku. W pierwszej chwili ucieszyła nas ona, jednocześnie musimy zauważyć, że nie znamy i nie mamy żadnych relacji z osobami wypowiadającymi się w imieniu „Stowarzyszenia Hejt Stop z Warszawy" – napisano w oświadczeniu.

Dodano też, że nie organizacja nie może odpowiadać za działania osób podających się za organizatorów tego wydarzenia.

- Wszystkim, którzy naprawdę chcą organizować takie wydarzenia w swoich miejscach kibicujemy i życzymy wytrwałości. Osób będących organizatorami Marszu Równości w Kraśniku nie znamy - mamy nadzieję, że ich intencje są szczere – napisano w oświadczeniu.

Jak podaje lokalny portal kurierlubelski.pl na skrzynki pocztowe członków stowarzyszenia Hejt Stop wysłano anonimowe wiadomości, w których w kierunku organizatorów skierowano groźby.

Jak poinformowała portal Sabina Bobin, wiceprezes stowarzyszenia Hejt Stop – na skrzynki mailowe wysłano anonimy z groźbami.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Groził, wyzywał i wybijał szyby. Policja nie widziała podstaw do interwencji
Społeczeństwo
W Warszawie wyją syreny alarmowe? Wyjaśniamy dlaczego
Społeczeństwo
Sondaż: Połowa Polaków za małżeństwami par jednopłciowych. Co z adopcją?
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm