Papież Franciszek przeprasza za pedofilię w Kościele irlandzkim

Mimo że Irlandczycy porzucają religię, to setki tysięcy z nich przyszło na mszę z Franciszkiem.

Aktualizacja: 26.08.2018 22:06 Publikacja: 26.08.2018 18:24

Nieliczni protestujący w trakcie przejazdu papieża Franciszka ulicami Dublina

Nieliczni protestujący w trakcie przejazdu papieża Franciszka ulicami Dublina

Foto: AFP

Po raz pierwszy od 39 lat do Irlandii przybył z pielgrzymką Ojciec Święty. Poprzednia, w 1979 roku Jana Pawła II, była świadectwem triumfu Kościoła katolickiego na Zielonej Wyspie. Ale wstrząsany od dwóch dekad skandalami obyczajowymi stracił już autorytet moralny.

– Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę – powiedział już pierwszego dnia pielgrzymki Franciszek w irlandzkim sanktuarium maryjnym w Knock.

„Przed wizytą odczuwana była w Irlandii duża ekscytacja" – stwierdziła arabska telewizja al-Jazeera. – Domy odnowiono, ulice wyczyszczono, próbujemy zrobić wszystko, co trzeba na jego przyjazd. Wielu ma nadzieję, że przywróci wiarę, przede wszystkim młodym – powiedział jej Bernice Byrne z Dublina.

Winowajcy na wolności

Dwa lata po pielgrzymce Jana Pawła II aż 93 proc. Irlandczyków deklarowało się jako katolicy, którzy co tydzień chodzą do kościoła. Obecnie tylko ok. 30 proc. uczestniczy w niedzielnych mszach, choć nadal 78 proc. twierdzi, że są katolikami. Jednak wśród młodzieży w wieku 15–34 lata już tylko połowa tak się określa. Socjologowie zauważają od początku wieku szybki przyrost grupy odrzucającej w ogóle religię.

Towarzyszy temu spadek powołań kapłańskich. Z tego powodu zamknięto jedyne seminarium duchowne w Irlandii Północnej. – Mam 70 lat i to jest średnia wieku kapłanów – powiedział jeden z irlandzkich księży.

Wyspa uchodząca wcześniej za bastion katolicyzmu (o który zajadle walczyła z anglikańskim imperium brytyjskim) w 2015 roku jako jedyny kraj na świecie w powszechnym głosowaniu zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe. Już w tym roku ponad 2/3 głosujących w referendum zgodziło się na usunięcie konstytucyjnego zakazu aborcji.

Kryzys zaczął się wraz z początkiem lat 90., gdy okazało się, że biskup Eamonn Casey – który koncelebrował papieską mszę – ma syna. Jednocześnie eksplodowała cała seria skandali z księżmi pedofilami. Obecnie na listach organizacji społecznych oraz specjalnej komisji Kościoła irlandzkiego jest ponad tysiąc osób, które jako dzieci zostały wykorzystane seksualnie przez duchownych. – 94 proc. winowajców chodzi spokojnie na wolności – mówił z goryczą przed papieską wizytą jeden z poszkodowanych.

– Papież doskonale wie, że pielgrzymka nie będzie dotyczyła tylko rodziny (oficjalnie Franciszek przyjeżdża na Światowe Forum Rodzin – red.) – powiedział przed przyjazdem rzecznik Watykanu.

Irlandzki paradoks

– Nikt z nas nie może uwolnić się od wzruszenia z powodu losów małoletnich, którzy stali się ofiarami wykorzystania, zostali okradzeni z niewinności i porzuceni z bliznami bolesnych wspomnień. Ta otwarta rana rzuca nam wzywanie, by być stanowczymi i zdecydowanymi w poszukiwaniu prawdy i sprawiedliwości – mówił papiez w Knock o setkach (jeśli nie o tysiącach) ofiar księży-pedofilów.

Irlandczycy od dwóch dekad mieli pretensje właśnie do Watykanu o współudział w ukrywaniu przestępstw duchownych. Podejrzanych rozsyłano z Irlandii do odległych parafii w USA, Kanadzie czy Australii, co – zdaniem krytyków – byłoby niemożliwe bez co najmniej wiedzy Rzymu. Mimo skazania kilku irlandzkich księży w USA niechęć Watykanu do zajęcia się problemem pedofilii doprowadziła do gwałtownego konfliktu Dublinu z kurią watykańską. W przemówieniu wygłoszonym w 2011 roku ówczesny premier Enda Kenny oskarżył Watykan o lekceważenie zarówno tego problemu, jak i jego ofiar. – Elitaryzm, narcyzm i dysfunkcjonalność dominują w kulturze Watykanu po dziś dzień – mówił parlamentarzystom. Efektem wystąpienia było zamknięcie w tym samym roku nuncjatury w Dublinie. Stosunki dyplomatyczne wznowiono dopiero w 2014 roku już za pontyfikatu Franciszka.

„To był moment podsumowania upadku moralnego instytucji, która wcześniej była kulturowo tożsama z narodem irlandzkim, z irlandzkością" – napisał o przemówieniu premiera Eamon Meher w wydanej w Dublinie książce „Tracing Cultural Legacy of Irish Catholicism". Autorytet kościoła bardzo powoli obecnie odbudowuje arcybiskup Dublina Diarmuid Martin, który wprowadził obowiązek informowania organów śledczych o przestępstwach księży. Wcześniej takiemu obowiązkowi sprzeciwiał się Watykan, teraz część Irlandczyków chciałaby, by papież przeprosił za to.

– Wygląda to na jakiś paradoks. Jesteśmy na etapie, w którym sami siebie uważamy się za społeczeństwo postkatolickie. Ale ludzie nie potrafią przestać mówić o katolicyzmie – powiedział jednak Meher na widok tłumów, które zdążały na msze z Franciszkiem. W Dublinie wzięło w niej udział ponad pół miliona osób. ©?

Po raz pierwszy od 39 lat do Irlandii przybył z pielgrzymką Ojciec Święty. Poprzednia, w 1979 roku Jana Pawła II, była świadectwem triumfu Kościoła katolickiego na Zielonej Wyspie. Ale wstrząsany od dwóch dekad skandalami obyczajowymi stracił już autorytet moralny.

– Błagam Pana o przebaczenie za te grzechy, za zgorszenie i zdradę – powiedział już pierwszego dnia pielgrzymki Franciszek w irlandzkim sanktuarium maryjnym w Knock.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Korei Południowej grozi załamanie rynku wewnętrznego. Kraj się wyludnia
Społeczeństwo
Chińczycy wysłali sondę kosmiczną na "ciemną stronę Księżyca"
Społeczeństwo
Hamas uwiódł studentów w USA
Społeczeństwo
Arizona: Spór o zakaz aborcji z czasów wojny secesyjnej. Jest decyzja Senatu
Społeczeństwo
1 maja we Francji spokojniejszy niż rok temu. W Paryżu raniono 12 policjantów