Dla bractwa Świętego Rocha z Llodio w baskijskiej prowincji Alava to będzie historyczne spotkanie. Przez 410 lat w przyjęciu organizowanym zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia brali udział wyłącznie mężczyźni. Wśród ponad 400 członków bractwa jest wprawdzie 14 kobiet, ale żadna nigdy nie zabiegała o zaproszenie na doroczną ucztę mężczyzn.
Jednak w 2008 roku jeden z mieszkańców Llodio zgłosił sprawę do rzecznika praw człowieka w hiszpańskim Kraju Basków. Ten przyznał, że wyłączone z uroczystości panie mogły się czuć dyskryminowane, a spotkania w męskim gronie są sprzeczne z obowiązującą od kilku lat w Hiszpanii ustawą o równości płci. Zobowiązał bractwo do zmiany statutu. Po burzliwych dyskusjach mężczyźni ustąpili. W biesiadzie zaplanowanej na 29 sierpnia weźmie udział – jako jedyna kobieta – Estibaliz Gorostiaga, świeżo przyjęta do bractwa córka byłego burmistrza Llodio skazanego w 1998 roku w procesie kierownictwa powiązanej z terrorystami z ETA separatystycznej organizacji Herri Batasuna.
Pani Gorostiaga nie będzie pierwszą kobietą w Hiszpanii, która położy kres wielowiekowej tradycji. W niektórych miastach Hiszpanii panie wywalczyły już sobie prawo do udziału na równi z mężczyznami w słynnych procesjach Wielkiego Tygodnia.
Wielowiekowe tradycje łamane są nie tylko w Hiszpanii.
Włoszka Giorgia Boscolo miała 23 lata, gdy w ubiegłym roku została pierwszą w historii gondolierką w Wenecji. Dla Włochów – i nie tylko – był to prawdziwy szok, bowiem przez