Aż 10 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet w Polsce nigdy nie było u dentysty. 17 proc. odwiedza gabinet stomatologiczny raz na kilka lat i to tylko wtedy, gdy ból jest już nie do zniesienia.
Polacy także krócej myją zęby. Obowiązkowe 3 minuty na szczotkowanie poświęca dziś 25 proc., podczas gdy w 2007 roku aż 33 proc. – informuje portal Dentysta.eu.
– Wojna z dentofobią Polaków na szczęście powoli przynosi efekty. Do gabinetów coraz częściej zaglądają młodzi ludzie, którzy chcą mieć zdrowe i równe zęby. Leczą się bez obaw, ale wymagają np. ładnie pachnącego gabinetu – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
Strach paraliżuje
Aż 43 proc. Polaków deklaruje, że to właśnie strach jest powodem, dla którego rzadko lub w ogóle zagląda do gabinetu. U dentysty stresuje nas praktycznie wszystkiego od dźwięku wiertła, który przeszkadza 41 proc. z nas, po dentystę, który zamiast z nami, woli rozmawiać z asystentką (5 proc.). Stresują nas także nasze własne zęby, a raczej ich kiepski stan. Powstrzymuje on od wizyt aż 18 proc. Polaków. Zwykłe „nie lubię dentysty" deklaruje 81 proc.
- Przed wizytą u dentysty sami się nakręcamy. Mamy projekcje bólu, wyobrażamy sobie zgryźliwe komentarze dentysty, a nawet obskurny gabinet. Zapominamy o tym, że dentysta widział niejeden przypadek i nic go już nie zdziwi – przekonuje dr Wilisowski.