Najważniejszą zmianą, jaką zaakceptował rząd, jest zniesienie wymogu wnoszenia o pozwolenie na organizację zbiórki publicznej. Jak podkreśla w komunikacie Rada Ministrów, ułatwi to prowadzenie działań charytatywnych, a ideą nowego prawa ma być stworzenie podstaw prawnych do ich przeprowadzania zamiast ich kontrolowanie.
Jeśli projekt ustawy zostanie zaakceptowany przez Sejm, aby zorganizować zbiórkę, trzeba będzie zgłosić ją - wraz ze sprawozdaniem - na specjalnym portalu internetowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Stworzona zostanie też lista elektroniczna lista podmiotów organizujących zbiórki. Informacje o zbiórkach - ich celach i efektach - będą dostępne do publicznej wiadomości. Organizatorzy będą musieli zamieścić na portalu informacje o sposobie w jaki zbierali pieniądze lub dary, oraz jak zostały potem rozdysponowane. Sprawozdania będą dostępne w internecie przez 5 lat.
Z liberalizacji zadowolone są organizacje pozarządowe, które od dłuższego czasu zabiegały o zniesienie rygorów dotyczących zbierania pieniędzy. Nie sprawdziły się też obawy dotyczące prawnego uregulowania zbiórek w internecie. Te nie liczą się jako zbiórki publiczne i nie będą podlegać regulacjom.