Jeżeli twoi rodzice korzystają z Facebooka, powinieneś się stąd wynosić

Rozmowa z Janem Zającem, psychologiem internetu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualizacja: 24.09.2015 22:40 Publikacja: 24.09.2015 21:00

Jan Zając

Jan Zając

Foto: archiwum prywatne

Moda na serwisy społecznościowe trwa w najlepsze, a eksperci prognozują znaczny wzrost przychodów w tej branży w kolejnych latach. Niezaprzeczalną pozycję lidera zajmuje obecnie Facebook. Jakie portale społecznościowe, poza Facebookiem, cieszą się popularnością?

Jan Zając, psycholog internetu, Uniwersytet Warszawski: Dziś nastała moda na Instagram i Snapchat. Korzystanie z Instagrama polega na publikowaniu zdjęć lub na przeglądaniu zdjęć innych użytkowników; w Polsce korzysta z niego ok. 2-3 mln osób, zaś na świecie – ponad 400 mln. Warto jednak dodać, że Instagram jest własnością Facebooka, został kupiony przez tę firmę bodajże 2 lata temu. Szefowie Snapchata dostali podobną ofertę, ale się nie sprzedali.

Na Facebooku również można publikować zdjęcia. Do czego zatem jest potrzebny Instagram?

Oglądanie zdjęć na Instagramie jest wygodniejsze. Co ciekawe, właśnie Instagram i Snapchat są najpopularniejszymi portalami społecznościowymi wśród młodych użytkowników - zwłaszcza dzieci. Może w przyszłości Facebook przestanie być modny? Młodzi ludzie nawet żartują: „Jeżeli twoi rodzice zaczynają korzystać z Facebooka, to powinieneś stamtąd się wynosić".

Na czym polega Snapchat?

Snapchat w ogóle nie przypomina Facebooka – istnieje głównie w formie aplikacji na telefony komórkowe. Społeczność Snapchata publikuje zdjęcia i filmy (a filmów jest tam zdecydowanie więcej niż zdjęć), które po obejrzeniu... znikają. Wszystko ma trwać krótko – nawet zamieszczane tam materiały wideo trwają średnio 10 sekund.

Co z pozostałymi portalami społecznościowymi?

Nie należy zapominać o Twitterze, który jednak – jak pokazują ostatnie badania – pod względem popularności został wyprzedzony przez Instagram, mimo że Twitter jest zdecydowanie dłużej na rynku. Bardzo prężnie rozwija się profesjonalny portal społecznościowy – LinkedIn. Jest to portal typowo biznesowy, dla ludzi poszukujących różnych relacji zawodowych. Co ciekawe, niedawno portal SlideShare, na którym publikowane są prezentacje multimedialne, został zakupiony przez LinkedIn. A teraz oba portale integrują się - LinkedIn przejmuje cechy SlideShare'a.

A czy istnieją polskie portale społecznościowe, które są warte uwagi?

Przez lata liderem na polskim rynku była Nasza Klasa, lecz dziś... nie jest już portalem społecznościowym, tylko serwisem z grami i bazą danych osobowych. Trudno wyjaśnić dlaczego tak się stało. Obecnie dobrze trzyma się portal tematyczny Goldenline – służy on przede wszystkim jako baza danych dla rekruterów poszukujących pracowników. Wspomnę jeszcze, że większość użytkowników nie stosuje ustawień prywatności na portalach społecznościowych. Nawet jeżeli są świadomi zagrożenia, które z tego płynie, to albo nie potrafią ustawić prywatności, albo... po prostu im się nie chce. A ci, którzy są najbardziej świadomi i najbardziej przewrażliwieni, często podejmują decyzję o niekorzystaniu z portalu, np. z Facebooka. Można sobie zresztą ustawić prywatność, ale przecież istotą tych portali jest nic innego, niż właśnie udostępnianie danych.

- Rozmawiał Łukasz Lubański

Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polacy poparliby wprowadzenie podatku obronnego?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Kiedy wrócą opady śniegu? Najnowsza prognoza pogody IMGW na 10 dni
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego