3 i 4 czerwca w Muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się kongres polityki międzynarodowej „Świat pod lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe". Celem wydarzenia, będzie włączenie do obywatelskiej dyskusji na aktualne tematy polityki międzynarodowej szerszej publiczności, wykraczającej poza kręgi eksperckie, a także otwarta i dostępna dla wszystkich analiza wyzwań, z jakimi Polska boryka się w Europie i na świecie.
Wydarzenie to jest kulminacją działań podejmowanych przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundację im. Heinricha Bolla (HBS) – organizatorów kongresu, oraz instytucje partnerskie, które przez cały rok organizowały cykl wydarzeń związanych z edukowaniem na temat polityki międzynarodowej.
„Dyskusje, filmy i warsztaty pozwolą zobaczyć współczesne wyzwania wyraźniej i z wielu perspektyw. Będziemy rozmawiać o rosyjskiej propagandzie, o tym, jak będą wyglądać wojny przyszłości, jaka będzie Ameryka po wyborach i czy w Europie może powstać Islamistan. Spotkamy się z reportażystkami oraz uchodźcami mieszkającymi w Polsce. A na koniec, w gronie czołowych intelektualistów młodego pokolenia, zastanowimy się, jak Polska powinna odnaleźć się w Europie i świecie, które w nadchodzących latach oferować będą nowe wyzwania" – zapowiadają organizatorzy kongresu.
W spotkaniach wezmą udział m.in. bułgarski myśliciel Iwan Krastev, czołowa komentatorka „Le Monde" Sylvie Kauffmann, autor bestsellerowych esejów Mark Leonard, a także Judy Dempsey, autorka biografii Angeli Merkel i wieloletnia korespondentka „New York Times".
Honorowego patronatu udzielił Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, a obecni i byli rzecznicy praw obywatelskich dyskutować będą z publicznością o wartości praw obywatelskich w naszym regionie w obliczu aktualnych wyzwań.