Jolanta Niedziela: Jak uniknąć skutków zbyt szczegółowego testamentu

Zadysponowanie całym spadkiem, najdrobniejszymi jego składnikami, to ryzyko dla ostatniej woli spadkodawcy – stwierdził w ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy.

Aktualizacja: 17.01.2018 14:08 Publikacja: 17.01.2018 13:58

Jolanta Niedziela

Jolanta Niedziela

Foto: rp.pl

Na temat takich aptekarskich testamentów w środowym programie #RZECZoPRAWIE Marek Domagalski rozmawiał z notariuszem Jolantą Niedzielą, rzeczniczką Izby Notarialnej w Warszawie.

- Problem polega na tym, że spadkodawcy, chcieliby bardzo skrupulatnie określić, jaki konkretny składnik majątkowy przypadnie określonej osobie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby ten testator wiedział, że jest przepis w Kodeksie cywilnym, który mówi, że jeżeli spadkodawca rozdysponował w testamencie prawie całym spadkiem, to te osoby uważane są nie za zapisobiorców, ale spadkobierców – tłumaczyła Niedziela. - Na przykład, jeśli zastosował taki zapis: dom dla syna, mieszkanie dla córki, a kolekcja obrazów dla wnuczki, to może się okazać, że żadna z tych osób nie otrzyma tego konkretnego składnika majątkowego na podstawie testamentu, ale będzie spadkobiercą z całą pozostałą trójką w takim udziale, w jakim wartość tego przeznaczonego składnika pozostaje do całego spadku – dodała.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku