Reklama
Rozwiń

Jolanta Niedziela: Jak uniknąć skutków zbyt szczegółowego testamentu

Zadysponowanie całym spadkiem, najdrobniejszymi jego składnikami, to ryzyko dla ostatniej woli spadkodawcy – stwierdził w ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy.

Aktualizacja: 17.01.2018 14:08 Publikacja: 17.01.2018 13:58

Jolanta Niedziela

Jolanta Niedziela

Foto: rp.pl

Na temat takich aptekarskich testamentów w środowym programie #RZECZoPRAWIE Marek Domagalski rozmawiał z notariuszem Jolantą Niedzielą, rzeczniczką Izby Notarialnej w Warszawie.

- Problem polega na tym, że spadkodawcy, chcieliby bardzo skrupulatnie określić, jaki konkretny składnik majątkowy przypadnie określonej osobie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby ten testator wiedział, że jest przepis w Kodeksie cywilnym, który mówi, że jeżeli spadkodawca rozdysponował w testamencie prawie całym spadkiem, to te osoby uważane są nie za zapisobiorców, ale spadkobierców – tłumaczyła Niedziela. - Na przykład, jeśli zastosował taki zapis: dom dla syna, mieszkanie dla córki, a kolekcja obrazów dla wnuczki, to może się okazać, że żadna z tych osób nie otrzyma tego konkretnego składnika majątkowego na podstawie testamentu, ale będzie spadkobiercą z całą pozostałą trójką w takim udziale, w jakim wartość tego przeznaczonego składnika pozostaje do całego spadku – dodała.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono