Wnioski mogą składać osoby cywilne zainteresowane służbą wojskową w szeregach komandosów i spełniające odpowiednie kryteria. Warto zauważyć, że do tej pory o przyjęcie do wojsk specjalnych mogli ubiegać się wyłącznie żołnierze lub funkcjonariusze innych służb.
Rozmowy w tej sprawie toczyły się od kilku lat. Sprawą zajęła się Najwyższa Izby Kontroli. W swoim raporcie dla ministra obrony narodowej zaleciła rozszerzenie ścieżki naboru do wojsk specjalnych o nabór zewnętrzny.
Obok odpowiednich predyspozycji psychofizycznych preferowani są kandydaci legitymujący się wykształceniem średnim lub wyższym, certyfikatami potwierdzającymi znajomość języków obcych, a także prawem jazdy kategorii C lub C+E. Mile widziane są osoby posiadające wykształcenie specjalistyczne np. informatycy, elektronicy, mechanicy, ratownicy medyczni czy kucharze. Termin składania wniosków do właściwego ze względu na miejsce zameldowania WKU upływa 30.09.2016 r. - czytamy na stronie komponentu wojsk specjalnych.
Po selekcji, kandydaci trafią do ośrodka w Lublińcu na półroczny kurs „Comando”, podczas którego złożą przysięgę wojskową. Co ważne, absolwenci nie trafią natychmiast do zespołów bojowych, wcześniej będą musieli odsłużyć w wybranej jednostce przynajmniej 3 lata w pododdziałach pomocniczych.