Oficjalnie mówi się, że Krzysztof Bondaryk odszedł ze stanowiska szefa ABW z powodu innej niż rządowa wizji reformy Agencji.
Premier Donald Tusk zapewniał, że sprawował swoją funkcję „wzorowo". Nieoficjalnie politycy (także koalicji rządzącej) przyznają, że nie do końca wierzą w oficjalną wersję. Sprawa nadal budzi wiele emocji i pytań.
Wczoraj Adam Hofman, rzecznik PiS, rzucił nowe światło na sprawę, sugerując, że Bondaryk musiał odejść z powodu afery na miarę Amber Gold, która niebawem ujrzy światło dzienne. Powiedział to rano w Radiu Zet, a chwilę później powtórzył w TVN 24. – Wśród polityków mówi się, że Bondaryk odszedł ze względu na aferę Amber Gold, ale także ze względu na inną aferę, w którą są zamieszani ważni politycy PO – mówi „Rz" Hofman, zastrzegając, że na razie więcej zdradzić nie może.
Nie tylko wśród polityków mówi się, że odwołanie Bondaryka ma głębsze podłoże. Podobne informacje można usłyszeć również w kręgach funkcjonariuszy ABW. Według naszych informatorów może chodzić o dwie sprawy, w których pojawiają się nazwiska ludzi władzy (zwłaszcza osób związanych z PSL), którymi zainteresowała się ABW. W tym kontekście wymienia się m.in sprawę Enei. Chodzi o podejrzenie nieprawidłowości przy przetargu na budowę Informatycznego Systemu Obsługi Klientów i przy instalacji inteligentnych liczników prądu firmy Enea. Sprawę prowadzi poznańska prokuratura okręgowa i ABW. – Spekuluje się o jeszcze jednej grubej sprawie, w którą są zamieszane osoby z Platformy, a której ponoć ABW nie chciała ukręcić głowy – dodaje nasz informator.
Paweł Olszewski z PO uważa te informacje za absurdalne. Jego zdaniem w dymisji Bondaryka nie ma nic zaskakującego. – To honorowe rozwiązanie, jest nakreślona wizja zmiany sposobu funkcjonowania służb i skoro szef Agencji z tą wizją się nie zgadza, to odchodzi – mówi.