Takiego zdania jest rzecznik praw obywatelskich. Dlatego wystąpił do ministra obrony narodowej o zajęcie stanowiska w sprawie zasad udzielania zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny (dzieckiem, rodzicem lub małżonkiem).
Zgodnie z art. 62 ust. 11 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wojskowemu przysługuje 50 dni wolnego przeznaczonego na opiekę. Jednocześnie regulacja ta zobowiązuje ministra obrony narodowej do określenia w rozporządzeniu szczegółowych warunków i trybu udzielania żołnierzom zawodowym zwolnienia od zajęć służbowych.
Wskazuje wprost, że zwolnienie żołnierza zawodowego od zajęć służbowych następuje „dopiero wtedy, gdy opieki takiej nie może sprawować małżonek żołnierza lub inny członek rodziny".
Tak też wynika z obowiązującego rozporządzenia w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych. Zgodnie z nim zwolnienie może nastąpić w razie sprawowania osobistej opieki nad małżonkiem lub dzieckiem, gdy z żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić.
Jeśli chodzi natomiast o opiekę nad rodzicami, to żołnierz dostanie wolne pod warunkiem, że w tej samej miejscowości nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić im opiekę.