Celnicy dostają emerytury powszechne, czyli po ukończeniu 60. lub 65. roku życia. Tak jest, mimo że są formacjami mundurowymi, które co do zasady ze względu na specyfikę pracy otrzymują to świadczenie wcześniej. Na przykład funkcjonariusze Straży Granicznej mają do niego prawo po 15 latach służby.
Odmienne traktowanie powoduje, że celnicy czują się dyskryminowani.
Apel do polityków
– Nie ma uzasadnienia prawnego, aby funkcjonariusze Służby Celnej nie mieli praw takich jak inne służby mundurowe – twierdzi Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy PL. – Służba Celna jest służbą mundurową i funkcjonariusze są zatrudniani w ramach stosunku administracyjnoprawnego, podobnie jak policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej – wyjaśnia.
Dlatego ZZ Celnicy PL przeanalizował stosunki służbowe w Służbie Celnej i Straży Granicznej. Wyniki wypadają na niekorzyść celników. A funkcjonariusze obu służb pracują nierzadko obok siebie.
Celnicy o niekorzystnych przepisach chcą informować. W tym celu ZZ Celnicy PL przygotował apel do wszystkich funkcjonariuszy z prośbą, aby wiadomość o dyskryminacji przekazywali politykom. Liczą, że to wpłynie na oczekiwaną zmianę przepisów.