Czy po wypadku pieszy może być wezwany na przesłuchanie przez komendę właściwą dla rejonu gdzie zdarzył się wypadek czy do komendy właściwej dla miejsca zamieszkania? Czy ma znaczenie kto spowodował zdarzenie
– pyta nasza Czytelniczka pani Joanna.
- Co do zasady sprawcy, świadkowie czy pokrzywdzeni występujący w postępowaniach wzywani są do jednostki Policji, która prowadzi dane postępowanie. Nie ma tu znaczenia kto spowodował wypadek, może to być przecież obcokrajowiec, a i tak postępowanie będzie prowadzone w Polsce – tłumaczy RP.pl, Piotr Pałaszewski, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prawnik dodaje, iż postępowanie jest prowadzone według właściwości miejscowej ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa czy wystąpienia danego zdarzenia - w tym przypadku jest to wypadek drogowy, i jeżeli wypadek albo popełnienie przestępstwa miały miejsce na terenie podległym np. Komendzie Rejonowej Warszawa Śródmieście (niekoniecznie musi to obejmować teren administracyjny warszawskiego śródmieścia, chociaż zazwyczaj tak jest lub teren, który obsługuje ta jednostka jest bardzo zbliżony do obszaru warszawskiego śródmieścia), to postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone przez tę komendę i to policjanci z tej komendy będą wzywać do siebie świadków, sprawców i pokrzywdzonych.
Pałaszewski stwierdza, iż tak jest co do zasady, natomiast istnieje jeszcze „wykonywanie czynności w ramach pomocy prawnej" w sytuacji gdy świadek albo pokrzywdzony mieszkają gdzieś daleko od miejsca wypadku. – Wtedy jednostka policji, która prowadzi postępowanie wysyła pismo, fax do jednostki policji właściwej dla miejsca zamieszkania tej osoby z prośbą o wykonanie tej czynności, np. o przesłuchanie, okazanie zdjęć itd. – wyjaśnia karnista.