Zdaniem rzecznika praw obywatelskich rząd naruszył zasadę równości wobec prawa. Z tego powodu RPO złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin z ustawą o Służbie Celnej oraz z art. 32 i art. 92 ust. 1 konstytucji.
Ustawa o Służbie Celnej uprawnia Radę Ministrów do określenia w rozporządzeniu podmiotów uprawnionych do wypłaty świadczeń socjalnych, rodzaju i zakresu tych świadczeń oraz sposobu obliczania ich wysokości.
Wydane przez rząd rozporządzenie przyznaje celnikom prawo do przejazdu raz w roku pociągiem w drugiej klasie na koszt swojego urzędu. Na tym organ wydający rozporządzenie jednak nie poprzestał. Wskazał również, że przejazd musi być realizowany w pociągach InterRegio. Urząd zwróci więc za podróż u konkretnego przewoźnika – Przewozów Regionalnych sp. z o.o.
W tej części rozporządzenia – w ocenie rzecznika – podmiot je wydający przekroczył upoważnienie ustawowe. Naruszył też konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, z której wynika nakaz jednakowego traktowania takich samych podmiotów.
Wskazanie konkretnego przewoźnika, którego usługi uprawniają do uzyskania świadczenia socjalnego, stanowi nie tylko dyskryminację potencjalnych jego beneficjentów. Jest to także niczym nieuzasadniona dyskryminacja innych przewoźników kolejowych działających na rynku.