Na rozwiązanie testu złożonego z 70 pytań ubiegający się o mianowanie w korpusie aspirantów i młodszych oficerów Służby Celnej będą mieli nie 90, ale 60 minut. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie przeprowadzenia szkolenia specjalistycznego do mianowania.
Większy będzie też limit punktów niezbędnych do zdania egzaminu – trzeba będzie uzbierać ich aż 55. Do tej pory wystarczało 50. Nowy limit będzie taki sam jak na egzaminie potwierdzającym ukończenie kursu zawodowego funkcjonariuszy celnych w służbie przygotowawczej.
Zgodnie z projektem funkcjonariusz, który nie zaliczył egzaminu lub został z niego wykluczony, będzie miał prawo do jednej poprawki. Dotychczas mógł poprawiać test dwa razy.
Szkolenia w Służbie Celnej będą mogły się odbywać na odległość – przez Internet. Obecnie zdalne szkolenia mogą być prowadzone wyłącznie przez intranet. Zdaniem projektodawcy ogranicza to możliwości nauczania.
Aspiranci poznają nie tylko tajniki dozoru celnego, kontroli i zwalczania przestępczości. Programy ich szkoleń stacjonarnych będą mogły zostać poszerzone o zajęcia zwiększające sprawność fizyczną.