Maksymalny wymiar czasu służby będzie wynosił 48 godzin w tygodniu w przeciętnym okresie rozliczeniowym. Wyjątkowo będzie mógł zostać wydłużony. Takie zmiany zawiera projekt rozporządzenia w sprawie rozkładu czasu służby policjantów.
Planowany przepis wzbudził zastrzeżenia związkowców. Uważają, że jest sprzeczny z art. 33 ustawy o policji. Zgodnie z nim zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w 40-godzinnym tygodniu służby.
– Ten przepis odnosi się jednak do planowania czasu pracy, a przecież nadgodzin nie można planować. Projektowane rozporządzenie jest więc zgodne z ustawą, a nawet korzystne dla policjantów. Określa bowiem górny limit nadgodzin. Teraz takiej regulacji nie ma, a w rezultacie policjanci mają wiele godzin wolnego do odebrania, bo za nadgodziny w policji się nie płaci – mówi prof. Marcin Zieleniecki z Uniwersytetu Gdańskiego.
Resort spraw wewnętrznych proponuje też wydłużenie z 10 do 11 godzin czasu wolnego udzielanego policjantowi po ośmiu godzinach służby. Jeżeli pracuje on w nocy, czas wolny powinien zostać wydłużony do co najmniej 14 godzin.
W projekcie określono też limit służb w porze nocnej na dziesięć ośmiogodzinnych w miesiącu oraz osiem dwunastogodzinnych. Policjanci zyskają gwarancję wolnej niedzieli przynajmniej raz na trzy tygodnie wraz z sobotą lub poniedziałkiem.