Szpitale będą analizować błędy personelu

Wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą będą musiały wprowadzić system monitorujący zdarzenia niepożądane.

Publikacja: 13.03.2023 07:39

Szpitale będą analizować błędy personelu

Foto: Adobe Stock

50 mln zł z NFZ trafi do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w 2023 r. Pieniądze te nie zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów, ale na sportowe półkolonie. Takie rozwiązanie dopisano podczas prac w Sejmie nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa została uchwalona w czwartek.

Ustawa przewiduje, że wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą będą musiały uzyskać autoryzację, jeśli chcą udzielać świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w ocenie skutków regulacji autoryzacja obejmie ponad 25 tys. podmiotów leczniczych, prawie 144 tys. praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów, 33,3 tys. praktyk zawodowych pielęgniarek i  położnych, a także blisko 14,5 tys. praktyk zawodowych fizjoterapeutów. Wymóg uzyskania autoryzacji będzie warunkiem zawarcia umowy z NFZ. Autoryzację wydawać będzie prezes NFZ na pięć lat. Jej celem jest potwierdzenie spełnienia przez podmioty wykonujące działalność leczniczą warunków dotyczących miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu medycznego i wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. Trzeba będzie spełnić nie tylko dotychczasowe wymogi określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale także wprowadzić wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem. System ten będzie jednak obligatoryjny dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą, nie tylko tych, które wykonują świadczenia w ramach NFZ. Wszyscy będą więc zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań mających na celu monitorowanie zdarzeń niepożądanych. Podmioty lecznicze będą musiały zgłaszać wszystkie zdarzenia niepożądane, analizować ich przyczyny oraz omówić wnioski z personelem. Będą też zobowiązane do opracowania i wdrożenia rozwiązań ograniczających występowanie takich zdarzeń w przyszłości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem