Nawet potencjalne zobowiązanie pieniężne gminy wymaga kontrasygnaty skarbnika

Wymóg kontrasygnaty wiąże się z możliwością spowodowania przez daną czynność prawną zobowiązań pieniężnych po stronie gminy. Kontrasygnata może być wyrażona także po złożeniu oświadczenia woli przez wójta.

Publikacja: 15.05.2018 05:50

Nawet potencjalne zobowiązanie pieniężne gminy wymaga kontrasygnaty skarbnika

Foto: 123RF

- Gmina chce zawrzeć umowę przedwstępną, która może doprowadzić do powstania dla niej zobowiązań pieniężnych. Czy taka umowa wymaga kontrasygnaty skarbnika?

Tak. W art. 46 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną osobą upoważnioną przez wójta. W sytuacji, gdy dana czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej (art. 46 ust. 3 u.s.g.). Jak zwrócono uwagę w wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z 22 lipca 2011 r. (sygn. I C 39/11, LEX nr 1713912), czynność prawna wymagająca kontrasygnaty nie musi rodzić zobowiązania pieniężnego już z chwilą jej zawarcia. Kontrasygnata jest wymagana także wtedy, gdy dana czynność może doprowadzić do powstania takiego zobowiązania w przyszłości. Oznacza to, że wymóg kontrasygnaty dotyczy zarówno umów przedwstępnych, jak i umów, gdzie skutkiem niewykonania zobowiązania niepieniężnego może być powstanie zobowiązania pieniężnego.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Materiał Promocyjny
Jak programy lojalnościowe wpływają na korzystanie z kart kredytowych?
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Bank dostanie pozew, frankowicz zapomni o ratach. Co jeszcze zmieni ustawa?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo dla Ciebie
Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki
Materiał Promocyjny
Bank dla miłośników podróży z klasą, którzy nie lubią przepłacać