Radny gminy nie prowadzi sam działalności gospodarczej, ale rozważa zostanie pełnomocnikiem przedsiębiorcy. Czy będzie wiązać się to z koniecznością kontrolowania przez radnego, czy ten przedsiębiorca nie prowadzi działalności z wykorzystaniem mienia gminy i czy w związku z tym radny nie będzie pełnomocnikiem w takiej działalności?
Tak.
Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. W myśl art. 383 § 1 pkt 5 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) naruszenie tego zakazu powoduje wygaśnięcie mandatu radnego.
Czytaj także: Ograniczenia w prowadzeniu biznesu przez wójta i radnego
Wygaśnięcie mandatu stwierdza w takim przypadku rada gminy, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia (art. 383 § 2 k.w.). W orzecznictwie podkreśla się, że sformułowanie „wykorzystanie mienia" odnosi się do korzystania z mienia gminy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to, czy wykorzystanie to ma podstawę prawną, jest stałe bądź jednorazowe, odpłatne czy nieodpłatne. Bez znaczenia jest przy tym wartość wykorzystanego mienia (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2018 r., sygn. II OSK 426/18, LEX nr 2483011).