WSA: straż pożarna nie musi wywozić odpadów

Strażacy mają prowadzić akcje ratownicze, a nie sprzątać śmieci.

Publikacja: 12.06.2020 07:22

WSA: straż pożarna nie musi wywozić odpadów

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Na działce, na której składowano nielegalnie odpady niebezpieczne, kilkakrotnie wybuchały pożary. Burmistrz, który uznał dotychczasowe działania Państwowej Straży Pożarnej za niewystarczające, polecił miejskiemu komendantowi PSP usunięcie zagrożenia, czyli wywiezienie i unieszkodliwienie odpadów. Przepisy dopuszczają wydanie takiego polecenia w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

W ocenie burmistrza, z wszystkich dotychczasowych działań, jak też z ostatniej wizji w terenie wynika, że nadal czuć tam wyraźnie wyczuwalną woń, co wskazuje na istniejące nadal bezpośrednie zagrożenie. Zabezpieczenie składowiska plandekamj i streczem jest nieefektywne. Jedynym sposobem likwidacji zagrożenia jest całkowite unieszkodliwienie odpadów. To burmistrz polecił straży pożarnej.

Czytaj także: Wydatki gminy na ochotniczą straż pożarną tylko w granicach określonych ustawą

Wojewoda śląski stwierdził jednak nieważność polecenia burmistrza. W rozstrzygnięciu nadzorczym przypomniał, że straż pożarna nie jest ustawowo zobowiązana do tego typu zadań. I ocenił, że dotychczasowe działania, prowadzone przez PSP, były prawidłowe.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach gmina stwierdziła, że w ramach likwidacji miejscowych zagrożeń mają zastosowanie przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz ustawy o PSP. W myśl przepisów wojewoda stwierdza nieważność polecenia wydanego komendantowi PSP wyłącznie w razie naruszenia prawa. Takiej sytuacji nie było.

– Brakuje jednak jakichkolwiek podstaw prawnych do nałożenia na PSP obowiązku wywiezienia i unieszkodliwienia odpadów – orzekł WSA. Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach to ich posiadacz jest zobowiązany do usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. I tylko na niego można nałożyć obowiązek usunięcia odpadów. Gdy ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia lub dla środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów, właściwy organ podejmuje działania polegające na ich usunięciu. Jest nim burmistrz. Może on wydawać straży pożarnej polecenie podjęcia działań, ale jedynie w zakresie jej właściwości. Usuwanie odpadów leży poza tym zakresem.

Sygnatura akt: II SA/Gl 1571/19

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie