Rządowy projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową (opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych. To w nim Rada Ministrów zamierza określić minimalne warunki klimatyczne, krajobrazowe oraz umożliwiające pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych, jakie musi spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Elementami środowiska przyrodniczego istotnego dla wypoczynku mają być m.in. lasy, pola, łąki, wybrzeże morskie, jeziora i rzeki, a także urozmaicona rzeźba krajobrazu, czyli wyżyny i góry. Za walory krajoznawcze mają natomiast zostać uznane np. osobliwości fauny i flory, skałki, wąwozy, wodospady, a także jaskinie, parki zabytkowe, ogrody botaniczne lub zoologiczne, muzea, parki narodowe i krajobrazowe i miejsca pielgrzymkowe.
Zgodnie z projektowanym § 4 rozporządzenia za minimalne warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych uznane zostanie istnienie w miejscowości bazy noclegowej w obiektach: hotelarskich i innych, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie w rozumieniu przepisów o usługach turystycznych.
Przepisy tego rozporządzenia pozwolą na pobieranie opłaty miejscowej w miejscowościach, w których opłata taka nie była pobierana, a które obecnie spełnią warunki określone w rozporządzeniu. I na odwrót. Jednak, jak zapewniają autorzy projektu, zmiany te będą miały charakter jednostkowy, a dochody z opłaty nie powinny ulec zmianom.
Rozporządzenie ma wejść wżycie po upływie 14 dni od ogłoszenia.