Mechanizm ustalania podwyżki jest prosty i sam lokator może sprawdzić, czy jest ona prawidłowa. Warto wiedzieć, jak zakwestionować podwyżkę. Ustawa dzieli podwyżki czynszu na dwa rodzaje: na wynoszące w skali roku maksymalnie 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu i te przekraczające taką wysokość. Najpierw trzeba więc ustalić, ile wynosi owe 3 proc. (patrz ramka). Jest to bardzo istotne. Podwyżka, która nie przekroczy w skali roku tej wartości, nie może być kwestionowana w sądzie. Jeżeli jednak będzie od niej wyższa, wtedy można zaskarżyć ją do sądu.
[srodtytul]Krok pierwszy: Musisz dostać pismo z wypowiedzeniem czynszu[/srodtytul]
Lokator otrzymuje wypowiedzenie starego czynszu i podwyżkę. Musi być ono na piśmie, w przeciwnym razie będzie nieważne.Uwaga! Właściciel lub zarządca musi złożyć wypowiedzenie czynszu co najmniej na trzy miesiące przed planowaną podwyżką (składa się je na koniec miesiąca poprzedzającego ten okres). Strony mogą jednak w umowie ustalić dłuższy termin wypowiedzenia (art. 8a ust. 2 ustawy).
[srodtytul]Krok drugi: Ustal wartość odtworzeniową mieszkania [/srodtytul]
Wartość odtworzeniowa lokalu to iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkaniowego (art. 9 ust. 8 ustawy). Wskaźniki ustalają wojewodowie: dla województwa oraz dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Wartość odtworzeniowa jest zazwyczaj wyższa w miastach wojewódzkich niż na terenie województw, dlatego ustala się dwa wskaźniki. Najwyższa jest zawsze dla Warszawy.