[b]Nie[/b]. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może równocześnie prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami. Zabronione jest im również zarządzanie taką działalnością lub bycie przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Jedynym wyjątkiem jest prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego (art. 4 ust. 6 ustawy). Niewątpliwie pełnienie funkcji prezesa stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą należy zaliczyć do kategorii zarządzania taką działalnością. Nie ma przy tym znaczenia, czy działalność ta jest wykonywana społecznie (nieodpłatnie), czy też wiąże się z uzyskiwaniem przez daną osobę korzyści majątkowych.
Konsekwencją naruszenia ww. zakazu jest utrata mandatu wójta (burmistrza, prezydenta). Jeżeli osoba wybrana na wójta pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia przed dniem wyboru, to ma ona trzy miesiące, licząc od dnia złożenia ślubowania, na rezygnację z pełnionej funkcji.
Liczy się przy tym termin złożenia rezygnacji z funkcji prezesa, a nie data podjęcia w tej sprawie uchwały przez zarząd stowarzyszenia (por. [b]wyrok NSA z 2005 r., sygn. II OSK 747/2005[/b]).
[i]Podstawa prawna: – ustawa z 21 sierpnia 1997 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184117]o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne [/link](DzU z 2006 r. nr 216, poz. 1584)[/i]