Przyczyny wygaśnięcia mandatu określa art. 26 omawianej ustawy – są to: odmowa złożenia ślubowania, pisemne zrzeczenie się mandatu, utrata prawa wybieralności lub brak tego prawa w dniu wyborów, naruszenie ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z określonymi rodzajami działalności, orzeczenie trwalej niezdolności do pracy, śmierć, odwołanie w drodze referendum oraz odwołanie przez prezesa Rady Ministrów. Ponadto – od przyszłej kadencji – wygaśnięciem mandatu będzie skutkować niezłożenie we właściwych terminach oświadczenia majątkowego.
[srodtytul]Interwencja premiera i referendum[/srodtytul]
O ile takie przyczyny jak odmowa złożenia ślubowania, zrzeczenie się mandatu czy śmierć nie wymagają szerszego komentarza, o tyle warto się na chwilę zatrzymać nad pozostałymi.
Odwołanie wójta przez prezesa Rady Ministrów może nastąpić na zasadach określonych w przepisach [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], z przyczyn określonych w jej art. 96 ust. 2. Mianowicie premier może odwołać wójta – na wniosek wojewody – gdy dopuszcza się on powtarzającego się naruszenia konstytucji lub ustaw. Przed złożeniem takiego wniosku wojewoda powinien wezwać wójta do zaprzestania łamania prawa. Zaznaczyć trzeba, że odwołania w tym trybie nie można zastosować, jeżeli naruszenie konstytucji lub ustawy jest jednorazowe, a powinno być co najmniej kilkakrotne (por. [b]wyrok NSA z 10 listopada 2006 r., sygn. II SA/Wa 1260/06[/b]).
Odwołanie w drodze referendum może nastąpić zarówno z inicjatywy rady gminy, jak i mieszkańców. Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, że referendum w sprawie odwołania wójta z inicjatywy rady gminy przeprowadza się w przypadkach, o których mowa w jej art. 28a i 28b. Pierwszy z tych przepisów odnosi się do sytuacji, w której inicjatywa przeprowadzenia referendum jest wynikiem nieudzielenia wójtowi absolutorium, drugi – gdy przyczyny przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta są inne. W przypadku drugim wniosek w sprawie uchwały o przeprowadzenie referendum musi być złożony przez 1/4 ustawowego składu rady.