Czasem kupno lokalu się nie opłaca

Ziemia rolna, żwirownie czy kamieniołomy mogą być przedmiotem dzierżawy. Do budynków i lokali (mieszkalnych czy użytkowych) z reguły stosuje się umowę najmu

Aktualizacja: 22.09.2009 07:44 Publikacja: 22.09.2009 06:00

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D0984BBD2BC6B6B6A9D1B7B05C1B3C6B?id=175872]Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.)[/link] przewiduje możliwość udostępniania należących do jednostek samorządu terytorialnego gruntów czy budynków do korzystania osobom trzecim na podstawie umowy. Jej art. stanowi bowiem, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw nieruchomości mogą być oddawane w najem lub dzierżawę. Szczegółową treść tych umów regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 659 – 709).

[srodtytul]Na czas oznaczony[/srodtytul]

Stosunek najmu zawiązuje się na podstawie umowy, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Dzierżawa jest umową bardzo podobną do umowy najmu. Zawiera jednak dodatkowy element – uprawnienie dzierżawcy do pobierania pożytków z rzeczy.

Umowę dzierżawy czy najmu można zawrzeć na czas oznaczony lub nieoznaczony. Zgodnie z art. 695 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2CEC1B4936539469410F808360BBBC37?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat 30 poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony. Jeżeli chodzi o najem, to co do zasady najem zawarty na czas dłuższy niż dziesięć lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Jedynie w sytuacji, w której umowa została zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, maksymalny czas trwania umowy na czas oznaczony wydłuża się do lat 30. W konsekwencji należy się liczyć z tym, że gmina będzie tak konstruować umowy, aby czas ich trwania nie przekraczał dziesięciu lat dla najmu i 30 lat dla dzierżawy.

[srodtytul]Wykazy w Internecie[/srodtytul]

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem lub dzierżawę sporządza wójt i podaje go do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie w urzędzie oraz publikację na stronach internetowych urzędu czy w lokalnej prasie. W wykazie tym nie umieszcza się informacji o tych gruntach, budynkach czy lokalach, które mają być oddane w najem lub dzierżawę na czas oznaczony do trzech miesięcy. W wykazie, poza oznaczeniem nieruchomości i innych informacjami na jej temat (art. 35 ust. 2), podać należy również m.in. wysokość opłat z tytułu najmu czy dzierżawy.

[srodtytul]Zasadą przetarg[/srodtytul]

Ponieważ, co do zasady, oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę następuje w drodze przetargu, to osoby zainteresowane zawarciem takich umów będą musiały do niego przystąpić. Ogłoszenie o przetargu podaje się do publicznej wiadomości nie wcześniej niż po upływie sześciu tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu. Wiadomość o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych urzędu.

W przetargu mogą brać udział osoby, które wniosą wadium w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu. Określenia wysokości wadium dokonuje właściwy organ, nie niższej niż 5 proc. ceny wywoławczej i nie wyższej niż 20 proc. tej ceny. Wadium może być wniesione w pieniądzu, obligacjach Skarbu Państwa lub papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Przed otwarciem przetargu dowód wniesienia wadium podlega okazaniu komisji przetargowej.

[srodtytul]Możliwe odstąpienia[/srodtytul]

Jeżeli umowa najmu lub dzierżawy ma trwać maksymalnie do lat trzech, to nie ma obowiązku organizowania przetargu. Przetargu nie organizuje się również, gdy zgodę na to wyrazi rada. W takich sytuacjach zainteresowany podmiot składa jedynie wniosek o wydzierżawienie (najem) nieruchomości. Należy w nim określić cel dzierżawy (najmu). Wniosek taki nie podlega opłatom.

Odpowiedź o rozstrzygnięciu powinna nastąpić w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez organ. Zaznaczyć również trzeba, że sprawy oddania nieruchomości w najem lub dzierżawę rozstrzygane są w trybie cywilnoprawnym, a nie określonym przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

W toku postępowania organ właściwy do rozpatrzenia wniosku może zażądać od wnioskodawcy dodatkowych dokumentów wynikających ze specyfiki celu udostępnienia gruntu (np. decyzji o warunkach zabudowy w przypadku dzierżawy gruntu z przeznaczeniem pod budowę i obsługę pawilonu handlowego itp.).

[ramka][b]O czym należy pamiętać[/b]

Ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera jedynie cząstkowe postanowienia określające zasady oddawania gminnych nieruchomości w najem lub dzierżawę. Wskazać tutaj trzeba przede wszystkim:

- art. 35 ust. 1, w którym postanowiono o konieczności sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem lub dzierżawę,

- art. 18 stanowiący, że nieruchomości mogą być oddane w te formy władania również państwowym i samorządowym jednostkom organizacyjnym bez osobowości prawnej,

- art. 37 ust. 1 i 4, zgodnie z którymi podstawową formą oddawania nieruchomości w najem lub dzierżawę na okres dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony jest przetarg, a odstąpienie od przetargu wymaga zgody właściwej rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa (art. 37 ust. 4),

- art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy określenie zasad wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. [/ramka]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D0984BBD2BC6B6B6A9D1B7B05C1B3C6B?id=175872]Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.)[/link] przewiduje możliwość udostępniania należących do jednostek samorządu terytorialnego gruntów czy budynków do korzystania osobom trzecim na podstawie umowy. Jej art. stanowi bowiem, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw nieruchomości mogą być oddawane w najem lub dzierżawę. Szczegółową treść tych umów regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 659 – 709).

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr