Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w swojej interpretacji.
Z wnioskiem o zajęcie stanowiska wystąpiła gmina, która jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT i planuje termomodernizację budynków ochotniczej straży pożarnej znajdujących się na jej terenie. Inwestycja ma zostać sfinansowana z pożyczki, o którą samorządowcy zamierzają ubiegać się ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Gmina chciała wiedzieć, czy będzie mogła odliczyć podatek naliczony, skoro budynki nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a gmina – choć będzie ponosiła wydatki związane z modernizacją poszczególnych budynków (tj. ich ociepleniem, wymianą stolarki drzwiowej i okiennej) – nie będzie pobierać opłat w żadnej formie za korzystanie z infrastruktury objętej inwestycją.
Według gminy prawo do odliczenia podatku naliczonego nie będzie jej przysługiwało, bo nie pozwalają na to przepisy ustawy o VAT, a konkretnie jej art. 86 ust. 1. Na jego podstawie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Odliczenia musi dokonać podatnik VAT. Dodatkowo towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Podobnego zdania był dyrektor IS w Łodzi.