Placówki opiekuńczo-wychowawcze jeszcze przez rok będą funkcjonować na obecnych zasadach. To skutek nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie 3 stycznia.
Nowe przepisy zlikwidowały lukę prawną, jaka powstała podczas prac nad tą ustawą, która w całości zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że od nowego roku całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego będą funkcjonować także na podstawie dotychczasowych przepisów.
Ustawa o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej dała okres przejściowy dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu interwencyjnego lub socjalizacyjnego, pozwalając im funkcjonować przez rok na
podstawie starych przepisów. Tę możliwość urzędnicy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zapomnieli zostawić dla placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, które albo straciłyby po Nowym Roku podstawę prawną funkcjonowania, albo musiałyby być od razu przekształcone przez starostę w rodzinne domy dziecka.
Druga możliwość jest jednak procedurą wymagającą czasu, dlatego potrzebny był okres przejściowy i dzięki wczorajszej nowelizacji także wyniesie on rok. Dzieci będą więc mogły nadal przebywać pod opieką tych samych osób.