Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która przesuwa obniżenie wieku obowiązku szkolnego na 2014 r.
Jego uchwalenie będzie oznaczało, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice, a wszystkie sześciolatki będą objęte obowiązkiem szkolnym dopiero od 2014 r. Z tym że pięciolatki nadal będą obowiązkowo uczestniczyły w wychowaniu przedszkolnym.
Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, argumentowała, że w tym roku zbyt mała grupa sześciolatków rozpoczęła naukę (jedynie 20 proc. z ok. 360 tys. dzieci) i że nie wszystkie szkoły są przygotowane na ich przyjęcie.
Pięciolatki nadal będą objęte obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym
Posłowie PiS są za przesunięciem reformy. Chcieli jednak, aby wszystkie projekty dotyczące wieku rozpoczęcia nauki, m.in. obywatelskie, były procedowane razem. Projekt rządowy ma jednak klauzulę pilności i trafił na szybką ścieżkę legislacyjną. Posłowie PO i PSL chcą, aby został uchwalony najpóźniej na następnym posiedzeniu Sejmu.