Coraz częściej samorządy podejmują działania, których zasięg terytorialny obejmuje kilka gmin, powiatów czy regionów. Przykładem może być budowa dróg lub sieci wodociągowej.
Kłopoty pojawiają się w momencie, gdy po zakończeniu inwestycji jej efekty rzeczowe przekazywane są poszczególnym uczestnikom. Organy podatkowe uznają, że jest to czynność podlegająca VAT.
Przekazanie mienia
Ministerstwo Finansów przyznało w odpowiedzi na interpelację poselską nr 4643, że dotyczy to wielu wspólnych inicjatyw. Chodzi o sytuację, w której samorządy zawierają umowy o współpracy, precyzują w nich reguły partnerstwa oraz wyznaczają spośród siebie lidera odpowiedzialnego za całość projektu i jego rozliczenie. Pozostali partnerzy partycypują w kosztach inwestycji, gdyż przekazują liderowi środki na jej wykonanie w formie dotacji celowej. Po zakończeniu przedsięwzięcia lider przekazuje partnerom mienie powstałe lub zakupione w wyniku jego realizacji, według ustalonych wcześniej zasad.
Czynność przekazania partnerom towarów i usług może być opodatkowana VAT
Według MF czynność przekazania partnerom towarów i usług może być opodatkowana VAT, gdyż ma charakter odsprzedaży. Lider otrzymuje bowiem wynagrodzenie w postaci dotacji celowej.