Szkoła to instytucja publiczna, w której kandydatowi na dyrektora wyłonionemu w konkursie objęcie stanowiska może uniemożliwić ustępujący szef.
– Nauczyciel spoza grona pedagogicznego danej placówki nie może być po prostu zatrudniony jako dyrektor, np. przez organ prowadzący, który ogłosił konkurs – wyjaśnia Jacek Jagielski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Niepewny zwycięzca
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o systemie oświaty szkołą kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Powierzenie nie oznacza jednak nawiązania stosunku pracy, co potwierdzają orzeczenia Sądu Najwyższego.
Jeśli zatem konkurs wygrywa nauczyciel spoza danej szkoły, to wójt może powierzyć mu funkcję dopiero, gdy zostanie w niej zatrudniony. Umowę zaś może zawrzeć tylko ustępujący dyrektor, wójt nie. W praktyce kandydat musi wystąpić do odchodzącego dyrektora o przeniesienie do placówki na podstawie art. 18 Karty nauczyciela. Ten jednak nie musi go przyjąć do grona pedagogicznego.
– Tylko dyrektor kończący kadencję może dokonać prze- niesienia, ale nikt go do tego nie może zmusić – przyznaje Ewa Czechowicz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.