Rada gminy w Trojanowie podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Uchwała została doręczona wojewodzie mazowieckiemu, który akt ten uchylił. Doszedł bowiem do wniosku, że w przedmiotowej sprawie radny nie naruszył art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, a tym samym nie zaistniały przesłanki uzasadniające podjęcie uchwały pozbawiającej radnego mandatu (rozstrzygnięcie nadzorcze z 20 listopada 2012 r. sygn. akt LEX-S.4131.33.2012.HL).
Oświadczenie przesądziło
- Z przekazanego materiału wynikało, że dowodem świadczącym o naruszeniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym była treść oświadczenia majątkowego radnego – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
W oświadczeniu tym radny napisał, że jest pełnomocnikiem żony.
Jak natomiast wynika z treści art. 24f ust. 1 gminnej ustawy ustrojowej, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Wyjaśnić w tym miejscu trzeba, że żona radnego działalność gospodarczą, z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której jej małżonek uzyskał mandat prowadziła. W konsekwencji rada gminy doszła do wniosku, że radny naruszył art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym w ten sposób, że jest pełnomocnikiem żony w prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Ta konkluzja była podstawą uchwały stwierdzającej, że mandat radnego wygasł.