?Tego rodzaju uchwała jest aktem administracji publicznej. Podlega nadzorowi wojewody i może być zaskarżona do sądu administracyjnego – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I IOSK 1997/12).
?W uchwale, podjętej na sesji 30 listopada 2011 r., Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle pozytywnie zaopiniowała wniosek grupy radnych o umieszczenie krzyża jako symbolu religijnego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Uchwała wchodziła w życie z dniem podjęcia.
Za wnioskiem o przeprowadzenie w tej sprawie głosowania tajnego opowiedziało się 12 radnych przy czterech przeciw i czterech wstrzymujących się.
– Krzyż został zawieszony, ale po upływie trzech miesięcy od podjęcia uchwały wojewoda opolski zaskarżył ją do sądu – mówi radca prawny Krystian Ziemski, reprezentujący Kędzierzyn-Koźle.
To akt woli
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, wojewoda argumentował, że zgodnie ze statutem gminy, Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle może, oprócz uchwał w sprawach należących do jej ustawowych kompetencji, podejmować także uchwały zawierające opinie. Tę jednak uchwałę Rada podjęła z naruszeniem art. 14 ustawy o samorządzie gminnym, który przewiduje wymóg głosowania jawnego. Nie ma żadnego istotnego powodu, aby spod działania tego przepisu wykluczyć opinie czy wszystkie inne oświadczenia woli, czy wiedzy rady gminy.