Gdzie i kiedy może dorabiać urzędnik gminy

Pracownik starostwa powiatowego wydający pozwolenia na budowę nie powinien po godzinach dorabiać przy projektowaniu domów.

Publikacja: 06.05.2013 09:42

W ciągu ostatnich dwóch lat (2011 i 2012) CBA odnotowało w sumie sześć przypadków naruszeń art. 30 u

W ciągu ostatnich dwóch lat (2011 i 2012) CBA odnotowało w sumie sześć przypadków naruszeń art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych.

Foto: www.sxc.hu

– W trakcie przeprowadzanych kontroli spotykamy się z urzędnikami samorządowymi, którzy nie przestrzegają zakazów przewidzianych w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Dodaje, że osoby te nie pełnią już swych funkcji.

Zakaz nie dla wszystkich

– Określony w art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych zakaz dotyczy tylko i wyłącznie urzędników zwykłych oraz osób zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych – mówi Agnieszka Rzetecka-Gil, radca prawny. – Tym przepisem nie zostali objęci natomiast pozostali pracownicy samorządowi, np. doradcy i asystenci, co należy ocenić jako poważny błąd ustawodawcy  – dodaje.

Jak bowiem wyjaśnia Agnieszka Rzetecka-Gil, wpływ doradcy (asystenta) na sposób wykonywania zadań publicznych np. przez wójta jest o wiele większy niż innych pracowników, nawet zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.

Monitoring utrudniony

W jaki sposób CBA monitoruje przestrzeganie przez samorządowych urzędników przepisów antykorupcyjnych?

– Przede wszystkim skupiamy się na analizie składanych oświadczeń majątkowych oraz tych o prowadzonej działalności gospodarczej – wyjaśnia Jacek Dobrzyński. – Do ich składania nie wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani, co utrudnia nam zadanie. Dlatego wnikliwie analizujemy również wszelkie doniesienia o możliwości naruszenia przez urzędników zakazów określonych w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych – dodaje rzecznik.

Gdy doniesienia się potwierdzą, CBA wszczyna postępowanie kontrolne, którego wynikiem może być wniosek do pracodawcy o rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem łamiącym zakazy.

W ciągu ostatnich dwóch lat (2011 i 2012) CBA odnotowało w sumie sześć przypadków naruszeń art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych.

– W pięciu z nich wykryte nieprawidłowości całkowicie się potwierdziły – informuje rzecznik Dobrzyński. – W jednym przypadku postępowanie kontrolne ciągle trwa – dodaje.

Przykładowo: w styczniu 2013 r. w związku z zakończoną kontrolą przekazano wniosek do przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego o odwołanie z zajmowanego stanowiska jednego z członków Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Przyczyną skierowania tego wniosku było właśnie naruszenie zakazów zawartych w art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych – wyjaśnia Jacek Dobrzyński.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Zgodnie z literą prawa

Czego zabrania ustawa

W myśl art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym (kierowniczym urzędniczym) nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy (ust. 1). W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z wymienionych wyżej zakazów niezwłocznie rozwiązuje się z nim, bez wypowiedzenia, stosunek pracy lub odwołuje się go ze stanowiska. Rozwiązanie stosunku pracy (odwołanie ze stanowiska) następuje w trybie art. 52 § 2 i 3 kodeksu pracy (ust. 2).

– W trakcie przeprowadzanych kontroli spotykamy się z urzędnikami samorządowymi, którzy nie przestrzegają zakazów przewidzianych w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Dodaje, że osoby te nie pełnią już swych funkcji.

Zakaz nie dla wszystkich

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”