– W trakcie przeprowadzanych kontroli spotykamy się z urzędnikami samorządowymi, którzy nie przestrzegają zakazów przewidzianych w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Dodaje, że osoby te nie pełnią już swych funkcji.
Zakaz nie dla wszystkich
– Określony w art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych zakaz dotyczy tylko i wyłącznie urzędników zwykłych oraz osób zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych – mówi Agnieszka Rzetecka-Gil, radca prawny. – Tym przepisem nie zostali objęci natomiast pozostali pracownicy samorządowi, np. doradcy i asystenci, co należy ocenić jako poważny błąd ustawodawcy – dodaje.
Jak bowiem wyjaśnia Agnieszka Rzetecka-Gil, wpływ doradcy (asystenta) na sposób wykonywania zadań publicznych np. przez wójta jest o wiele większy niż innych pracowników, nawet zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.
Monitoring utrudniony
W jaki sposób CBA monitoruje przestrzeganie przez samorządowych urzędników przepisów antykorupcyjnych?
– Przede wszystkim skupiamy się na analizie składanych oświadczeń majątkowych oraz tych o prowadzonej działalności gospodarczej – wyjaśnia Jacek Dobrzyński. – Do ich składania nie wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani, co utrudnia nam zadanie. Dlatego wnikliwie analizujemy również wszelkie doniesienia o możliwości naruszenia przez urzędników zakazów określonych w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych – dodaje rzecznik.