Nowy podatek dla samorządów za srebro

Tym razem do kasy gminnej trafiłaby danina za wydobycie metali szlachetnych.

Publikacja: 09.07.2013 09:28

Nowy podatek dla samorządów za srebro

Foto: ROL

Część samorządów Zagłębia Miedziowego chce wprowadzić do przepisów prawa geologicznego i górniczego, a potem do koncesji dla KGHM Polska Miedź S.A. obowiązek opłat na rzecz gmin za wydobycie przez koncern srebra bądź za jego produkcję.

Byłby to już kolejny podatek od miedziowego koncernu. Tym razem płacony do kasy lokalnej władzy.

Teraz KGHM płaci do samorządowych kas za ilość wydobywanego urobku rudy miedzi oraz za budowle w podziemnych wyrobiskach.

Po proponowanej przez miejscowe samorządy zmianie przepisów KGHM musiałby płacić samorządom rodzaj podatku za wyprodukowane w koncernie srebro albo za jego wydobycie.

Wójt gminy Lubin Irena Rogowska popularyzuje takie rozwiązanie. Uważa, że należy wprowadzić takie przepisy, ponieważ KGHM wydobywa nie tylko miedź, ale także wiele innych, bardzo cennych pierwiastków znajdujących się w rudzie miedzi, w tym srebro.

Dlatego zapowiedziała, że będzie zabiegać o wprowadzenie odpowiednich przepisów w tej sprawie.

– Przecież srebro jest wydobywane w kopalniach Polskiej Miedzi. A jeśli tak, to samorządy również powinny czerpać korzyści z tego bogactwa, bo przecież jest to nasze wspólne dobro – uważa Rogowska.

– Aby urzeczywistnić nasze założenia, najpierw będziemy się starali wprowadzić odpowiednie zapisy w tej sprawie do prawa geologicznego i górniczego, a potem do koncesji dla KGHM – powiedział Janusz Łucki, rzecznik prasowy gminy Lubin i dodał:  – Wszystko musi się odbyć zgodnie z prawem i procedurami.

Odpowiednie dokumenty samorządowcy mają przekazać posłom, którzy pracują teraz nad zmianami w prawie geologicznym i górniczym.

Podobne zdanie w tej sprawie ma także samorząd Polkowic, który przychyla się do opinii Lubina. Według zastępcy burmistrza Polkowic Stanisławy Bocian kwestię nowych dochodów dla samorządów z podatku od produkcji czy wydobycie srebra należy uregulować formalnie, czyli w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze. Wtedy jej zdaniem samorządy będą mogły wprowadzić odpowiedni podatek za wydobycie bądź produkcję srebra.

Na razie jednak KGHM nie musi się obawiać nowej daniny. Nie można jej bowiem wprowadzić ze względów formalnych w nowej koncesji.

Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że obecnie wprowadzenie w życie tego rodzaju rozwiązania nie jest możliwa ze względów formalnych, bo: „Nie istnieje kopalina o nazwie ruda miedzi i srebra".

Dlatego ustanowienie nowego podatku przez samorządy już do nowej koncesji dla Polskiej Miedzi nie jest możliwe, choć chcieliby tego samorządowcy.

Jeżeli udałoby się im przeforsować swój projekt, to dochody z tytułu opodatkowania wydobycia srebra bądź jego produkcji będą bardzo znaczące. Już teraz na przykład gmina Polkowice rocznie otrzymuje z KGHM około 24 milionów złotych podobnego podatku od wydobywania rudy miedzi.

Rocznie KGHM produkuje około 1200 ton srebra i jest liderem na tym rynku od dwóch lat, dlatego dochody z podatku za wydobywanie bądź produkcję srebra byłyby odpowiednio znaczące dla budżetów lokalnych samorządów.

Samorządy rozważają obecnie, jaką formę miałby przyjąć nowy podatek. Mogłaby to być opłata za konkretną produkcję srebra z wydobywanej rudy miedzi lub procentu srebra, jaki znajduje się w rudzie podczas eksploatacji.

Część samorządów Zagłębia Miedziowego chce wprowadzić do przepisów prawa geologicznego i górniczego, a potem do koncesji dla KGHM Polska Miedź S.A. obowiązek opłat na rzecz gmin za wydobycie przez koncern srebra bądź za jego produkcję.

Byłby to już kolejny podatek od miedziowego koncernu. Tym razem płacony do kasy lokalnej władzy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń