Kosztowna zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Uchwalając plan zagospodarowania, gmina powinna przewidzieć jego skutki.

Publikacja: 24.09.2013 09:40

Kosztowna zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Foto: www.sxc.hu

Od 2008 r. trwa spór sądowy, w którym Huta Zabrze SA domaga się od gminy Zabrze wykupienia nieprzydatnych dla spółki gruntów. Gmina uchyla się od obowiązku.

Z wnioskiem o wykup

– Wszystko zaczęło się od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w 2005 r. przez gminę. W konsekwencji spółka utraciła możliwość prowadzenia statutowej działalności na 80 proc. z posiadanych na terenie gminy nieruchomości – mówi Martyna Goncerz-Dachnowska, wiceprezes zarządu Huty Zabrze SA.

Teoretycznie gmina powinna wykupić te grunty od huty.

– Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli gmina zmienia miejscowy plan w taki sposób, że korzystanie z nieruchomości lub jej części w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem jest niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel może żądać od gminy albo odszkodowania, albo wykupienia nieruchomości lub jej części – mówi Agata Legat, radca prawny dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. – Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której właściciel nie może prowadzić na niej działalności gospodarczej – dodaje.

Do właściciela należy decyzja, czy będzie domagać się odszkodowania czy wykupienia nieruchomości. Gmina ma obowiązek zaspokoić wybrane roszczenie. Może też jednak zaproponować nieruchomość zamienną, ale to do właściciela należy decyzja, czy skorzysta z oferty.

Władze Zabrza uważają jednak, że zaproponowana cena jest zawyżona. Podkreślają też, że podczas wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu Huta nie zgłaszała żadnych uwag.

Spór rozstrzyga sąd

– Omawiane roszczenia przysługują właścicielowi niezależnie od tego, czy w toku zmiany planu sygnalizował gminie niekorzystne skutki, jakiemogą mieć miejsce – wyjaśnia Agata Legat. – To gmina w toku procedury zmiany planu ma obowiązek przewidzieć jej skutki w prognozie finansowej – zaznacza radca prawny.

Wykup nieruchomości albo wypłata odszkodowania powinny nastąpić w terminie sześciu miesięcy od złożenia wniosku. Oczywiście, nie zawsze strony dochodzą do porozumienia. Ewentualne spory na tym tle rozstrzygają sądy powszechne.

Spór toczy się o 40 działek o łącznej powierzchni 435 tys. mkw., za które Huta chce 70,5 mln zł. Huta podkreśla również, że od spornych terenów nadal płaci podatek od nieruchomości jak za tereny związane z działalnością gospodarczą.

Opinia dla „Rz"

Anna Główka konsultant podatkowy Roedl, Majchrowicz-Bączyk Kancelaria Prawna sp.k.

W opisanej sytuacji może chodzić o niemożność wykorzystywania spornych nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Pojęcie „względy techniczne" nie zostało w ustawie zdefiniowane. Rozumieć pod nim należy niemożność wykorzystywania przedmiotu opodatkowania do prowadzenia działalności gospodarczej z przyczyn niezależnych od podatnika. Skoro względy techniczne to przyczyny niezależne od podatnika, uniemożliwiające wykorzystywanie gruntu do prowadzenia działalności gospodarczej, to nie ma obowiązku stosowania wyższej stawki podatku (przewidzianej dla tej kategorii gruntów), lecz niższej stawki dla gruntów pozostałych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem