Organizacja dowożenia uczniów do szkół to zadanie własne gmin. Jak wynika z ustawy o systemie oświaty, obowiązek samorząd realizuje bezpłatnie, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie uczeń mieszka, przekracza 3 km (klasy I–IV szkoły podstawowej). Bezpłatnie trzeba dowozić także dzieci starsze, uczęszczające do klas V–VI, gdy droga ta przekracza 4 km.
– Organizacja dowożenia uczniów to kosztowne zadanie – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – W 2012 r. samorządy wydały na ten cel 841 mln zł – dodaje.
Ponadto gmina jest zobowiązana zapewnić bezpłatny transport przedszkolakom. Obecnie obowiązek ten dotyczy jedynie pięciolatków uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Obowiązek ten gmina realizuje, jeżeli droga dziecka z domu do przedszkola przekracza 3 km.
Jednocześnie ustawa pozwala gminom objąć bezpłatnym dowożeniem także pozostałych przedszkolaków (zadanie fakultatywne).
Od 1 września 2016 r. ma to się jednak zmienić. Jak wynika bowiem z uchwalonej 13 czerwca 2013 r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty, gmina będzie zobowiązana zapewnić bezpłatny transport z domu do przedszkola wszystkim dzieciom, które ukończyły trzeci rok życia. Pod warunkiem, że droga z domu do placówki przekracza 3 km. Od 1 września 2016 r. z bezpłatnego dowozu do przedszkola będą mogły korzystać dzieci uczęszczające zarówno do przedszkoli publicznych, jak i niepublicznych.